Seznam článků

Zázraky se nedějí! - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Už jste se rozhodli?

Bude vaši zahrádku zdobit okrasné či koupací jezírko? Skvělý nápad, pokud se budete držet ověřených postupů, čekají vás příjemné chvíle odpočinku, strávené v blízkosti vlastní vodní plochy s živou vodou.

V předchozích článcích, jsme vám přiblížili, jak probíhá celá výstavba vlastní vodní plochy, od počátečního plánování až po konečnou úpravu okolí jezírka. Cíl je jasný, vlastní jezírko s čistou vodou, vy sedíte poblíž, s kávou knihou nebo si jen vychutnáváte pohled na klidnou vodní hladinu, ve které se odráží sluneční paprsky. A přesně této vize se držíme, při plánování všech realizací.

 

Sny a skutečnost

Pokud si přejete, aby se vaše sny staly skutečností a jezírko na vaší zahrádce bylo plné průzračně čisté vody, nesnažte se vyhnout nákupu technologie. Jedině s dostatečně dimenzovanou technologií bude voda v jezírku čistá. Tuto praxí ověřenou skutečnost se vyplatí respektovat, jinak se veškeré sny o jezírku s čistou vodou promění v nepřetržitou péči, nákupy všech dostupných přípravků na zelenou vodu, na odstranění kalu, dlouhé řasy apod. A i přes veškerou vynaloženou snahu, vysoké finanční a časové náklady, bude pohled na vaše jezírko stále žalostný! Jak tedy postupovat? Myslete na technologii a na zajištění její plné funkčnosti.

 

Jezírková technologie 

Co si vlastně představit pod pojmem technologie k jezírku? Na co nesmíme zapomenout? Hlavními komponenty tohoto systému jsou čerpadlo, filtrace a UV lampa. Technologii k jezírku je možné pořídit jako set, který je kompletován v závislosti na velikosti jezírka. Pro každého laika je určitě výhodný každý takový nákup, kdy je celý set připravený rovnou k odběru a zákazník nemusí přemýšlet jaké vybrat čerpadlo, UV lampu nebo filtraci. My tyto nákupy spíše nedoporučujeme, protože při výstavbě jezírek se meze nekladou a odlišnosti jezírek, představují specifické požadavky pro výběr vhodné technologie. Každému zákazníkovi se tedy snažíme přiblížit, jak přesně celý systém funguje a co všechno je třeba při výběru technologie brát v úvahu.

Zákazníci přichází s různými zkušenostmi, pořídili si speciální vodní květiny, které čistí vodu, nebo na začátku každé sezóny jezírko vypustí a vyčistí vapkou, a přesto není voda čistá! Tito zákazníci si praxí sami ověřili, že bez technologie jejich voda čistá nebude. Přichází tedy s nešťastným výrazem ve tváři a společně vybíráme, čerpadlo, filtr, UV lampu, trubky, hadice a PVC armatury. Každá část tohoto systému je důležitá a při čištění vody nenahraditelná. Voda z jezírka je čerpadlem vedena do filtrace, kde je zbavena hrubých a zároveň i biologických nečistot, působením UV záření pak dochází ke zničení jednobuněčné řasy, čistá voda se pak vrací zpět do jezírka.

 

Filtr

Díky neustálému filtrování vody, zůstává voda v jezírku čistá i v horkých letních dnech. Bez filtrace a čištění vody by v těchto teplých dnech každé jezírko zezelenalo. Při vysokých teplotách totiž vzniká ideální prostředí k růstu a množení všech druhů řas. Na trhu je nyní široký výběr filtrací, jejichž fungování je založeno na různých principech, ale se stejným cílem – udržet vodu v jezírku průzračně čistou. Zákazníci si mohou vybrat z tlakových filtrů, průtokových, štěrbinových a bubnových filtrací a dalších možností, jak přefiltrovat vodu z jezírka a zbavit jí tak nečistot. Při výběru vhodného filtru je třeba brát v úvahu vzdálenost, ve které je filtrace od jezírka umístěna, její usazení nad úrovní nebo pod úrovní vodní hladiny, počet ryb v jezírku, a především celkový objem vody v jezírku. Problém často nastává již u informací, které uvádí výrobce. Doporučený objem vody u filtrací, je ve skutečnosti daleko nižší než množství uváděné výrobcem. Důrazně doporučujeme, při výběru filtrace, nepočítat s doporučeným objemem vody, který pro danou filtraci uvádí výrobce. Aby Vám filtrace správně fungovala, počítejte s jednou čtvrtinou uvedeného objemu. Tzn.: výrobce uvádí 10m3 a v praxi filtrace skvěle funguje na objem vody 2,5m3. Proto pokud máte jezírko o objemu 10m3, nepořizujte si filtraci, která je výrobcem doporučena na 10m3. My při výstavbě všech jezírek dimenzujeme technologii tak, aby objem filtru představoval alespoň 10% objemu jezírka. Pokud plánujete vybudovat nové jezírko a chcete ušetřit, v žádném případě nešetřete na filtraci. Můžete třeba zmenšit plánované jezírko, objem vody bude nižší a bude možné pořídit filtraci pro menší objem. Pokud bude objem filtru menší než 10 % objemu jezírka, nebudete spokojeni. Vaše jezírko bude čisté jen první dva nebo tři měsíce, pak zvítězí nečistoty a jednobuněčná řasa a čistá voda bude nenávratně ztracena.

 

UV lampa

Neustále zelená voda v jezírku má velmi často jedinou příčinu a tou je nedostatečné UV záření. UV zářivku je třeba vyměnit přesně jednou za rok. Síla UV záření po této době již není dostačující a voda tedy sice kolem UV lampy proteče, ale jednobuněčná řasa přežívá, množí se a zbarvuje vodu v jezírku do zelena. Nezapomínejte proto na výměnu zářivky každý rok, bez ohledu na to, zda lampa svítí, síla záření již není účinná. Dalším problémem mohou být časové spínače, díky kterým je technologie v provozu jen v určitých intervalech. Voda, protéká kolem UV záření stále ve stejném objemu. Pro odstranění jednobuněčné řasy je důležité, aby byl koloběh vody nepřetržitý a řasa nedostala příležitost k množení! Finance, které ušetříte, pak budete muset použít k nákupu různých přípravků pro odstranění řas. Ideálně zvolená UV lampa: minimálně 3W na 1m3.

 

Radost nebo starost

Chcete ušetřit, myslíte, že voda v jezírku bude čistá i bez technologie? Částku, kterou ušetříte za nedostatečně dimenzovanou technologii, mnohonásobně převyšují výdaje spojené s jezírkovou chemii a dalšími prostředky, které budete pořizovat v domnění, že se vám podaří udržet vodu čistou. Péče o jezírko bude stát také spoustu vašeho volného času a s výsledkem přesto nebudete nikdy spokojeni. Jedině s dostatečně dimenzovanou technologií pro vás bude jezírko radostí, protože vyžadovaná péče o něj bude minimální. Majitelé jezírek, kteří pořídili správnou technologii, jsou spokojeni, technologie plně zastává svou funkci, voda v jezírku je průzračně čistá a oni odpočívají. Jejich sny se staly skutečností!

Nevíte si rady? Přijďte k nám, zavolejte (tel. 731156600 – M. Student), nebo napište (obchod@jezirka-zahrada.cz). Naše poradenství je založeno na několika letých praktických zkušenostech a je pro Vás zcela zdarma!

Těšíme se na vás! Jezírka-Zahrady s.r.o.

Fotogalerie: Zázraky se nedějí!

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz