Seznam článků

Bangkirai, Tatajuba, Massaranduba, Merbau, Ipe, Teak - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Dřevo se stává stále oblíbenějším a častěji používaným materiálem v architektuře zahrad. Na rozdíl od kamene působí teplým dojmem a spolu se zeleným trávníkem či u bazénu vytváří nenapodobitelnou kombinaci. V posledních letech se rozšířila nabízená škála dřevin pro venkovní použití o další druhy. Tyto dřeviny pocházejí z tropických oblastí jihovýchodní Asie či Jižní Ameriky a patří mezi ně vedle všeobecně známého teaku např. také BANGKIRAI, MASSARANDUBA, IPE, CUMARU, TATAJUBA, MERBAU  a další. Díky svému původu se tropické dřeviny vyznačují specifickými vlastnostmi – vysokou odolností proti povětrnostním vlivům (není nutné je impregnovat), vysokou tvrdostí (měrná hmotnost při vlhkosti 15% se pohybuje od 690 do 1050 kg/m3) a delší životností. Zajímavými produkty pro venkovní terasy tvoří, tzv. Termo kolekce (jedná se tepelně upravený materiál), nejčastěji dostupná pro dřevinu Borovice a Modřín. Rýhovaný modřín je pro změnu jednou z nejlevnějších variant provedení Vaší terasy.

Přirozenou vlastností dřeva je postupné odplavování přírodního barviva. Působením deště a slunce získá dřevo stříbrně-šedou patinu. Toto platí i pro exotické dřeviny. Pro udržení přirozené barvy se doporučuje použití olejů, např. teakového oleje, a to buď bezbarvého či s přírodním pigmentem, viz.dále v textu montáž.

Se širší škálou nabízených tropických dřevin se zvyšuje i jeho dostupnost pro koncové zákazníky. Nové dřeviny jsou v porovnání s tradičním teakem několikrát levnější a to i při zachování výborné přirozené odolnosti a trvanlivosti.
náš tip: než se necháte zlákat nabídkou prodejců ověřte si případně na našich stránkách nebo dotazem na e-mail vhodnost Vámi zvolené podlahy. Než učiníte konečné rozhodnutí sepište si barvy (nábytek, čalounění, barva fasády aj.), které budete na terase, u bazénu nebo v zahradě používat, vyhnete se nemilému překvapení barevného řešení, trvejte na předložení vzorku podlahy. Nevybírejte z katalogu. Dřevo je organická hmota a vždy bude barevně odlišné než tištěná forma nabídky.

Nabízíme Vám terasové desky v různých profilech, formátech, dřevinách a v systémech s klasickým spojem s přiznaným vrutem nebo pohledově tzv. sponou skrytý spoj. Jejich přehled a základní informace naleznete na dalších stránkách a odkazech. Skvělým doplňkem dřevěných teras je zahradní nábytek z exotického dřeva – naši nabídku naleznete v sekci Zahradní nábytek 

Chcete si zpříjemnit posezení na zahradě, lépe využít prostory nad garáží, sklepem apod. Proč ne? Terasová prkna Vám to umožní.  Slovo deck (=paluba, prkno) pochází ze Spojených států, kde mají s používáním tropických dřevin při instalaci teras třicetileté zkušenosti. Proto je možné, že se s tímto termínem při výběru správné podlahy setkáte. Systém ideck znamená jemně a hluboce drážkovaný profil prkna z tropického dřeva. Hluboká drážka a její tvar - je konstruován tak, aby bylo minimalizováno nebezpečí smyku u bazénů a také, aby se dobře čistila. Jemná drážka se používá s úspěchem tam, kde je rozmístěn na terase zahradní nábytek.
Ideck je profil registrovaný společností DLH, pro který je typické 8 drážek v hlubokém profilu se šikmými stěnami a menší odsazení na okraji prkna. Délka prken se všeobecně pohybuje mezi cca 2,5 a 4 m (odstupňováno po 30 cm – po stopách). Bohužel není možné předem garantovat dodávanou délku – vždy záleží na aktuální skladové zásobě daného profilu a dřeviny.

I Fix

NOVÝ iFix systém je možné použít na všechny profily prken, avšak nejlepšího vzhledu dosáhnete při použití profilu NORA

Záslepky jsou k dostání v různých dřevinách, jsou perfektní k překrytí viditelných hlaviček vrutů. Touto cestou můžete docílit krásného vzhledu paluby a proměnit Vaši terasu na místo klidu, relaxace a setkání s přáteli. Záslepky jsou nabízeny v boxech po 500 kusech dohromady s 500 nerezovými vruty a speciálním vrtákem

 

ICLIP

Se systémem iclip si můžete snadno zhotovit vlastní terasu, chodník, ba dokonce i schodiště. iclip je produkt vysoké kvality, vyvinutý tak, aby Vám umožnil skvělé výsledky instalace. Značka iclip nabízí profily hladké a jemně drážkované, které zabezpečují elegantní vzhled vaší terasy!
Design tohoto řešení terasy byl vyvolán požadavky zákazníků, kterým se nelíbilo používání vrutů ze shora. Iclip je nový způsob upevňování terasových desek, kde nejsou vidět hlavičky vrutů na jejím povrchu.

V nabídce je tento systém ve dřevině Ipe nebo Merbau v profilu 22 x 120 mm (občas je k dostání i profil 22 x 145 pouze ve dřevině Ipe). Prkna se k sobě montují pomocí speciálních spojek, které je možné zakoupit ve formě iClip boxu.

Jednotlivá prkna při tomto způsobu upevňování mají na bočních stranách vyfrézovanou drážku, do které se zasune pevná spojka lichoběžníkového tvaru a ta se připevní vrutem ke spodnímu roštu. Spojka je vyrobena z polypropylenu a je dostatečně pevná a pružná. Vruty jsou tak ukryté ve spárách a terasy působí ucelenějším a esteticky čistším dojmem. Systém iclip se vyrábí pro terasy ze dřeviny ipe. Jde o velmi dekorativní, odolné dřevo s nízkým sesycháním, což je důležité pro zachování správného tvaru drážky. Pokud by dřevo seschlo, drážka se rozšíří, neudrží spojku a pochozí lamela se může uvolnit. Z tohoto důvodu nelze pro tento systém použít např. bangkirai. Cenově se desky iclip pohybují zhruba o 15% výše než klasický ideck. Získáte však kvalitní výrobek. Navíc ušetříte za vruty, jelikož pro montáž desek systému iclip jich spotřebujete o polovinu méně než u desek ideck.

Naše rada:

Uváděný rozdíl ceny může být při členitém řešení i výrazně vyšší. Ideální je zpracování přesného kladečského plánu, který sice není zadarmo, ale rozhodně se vyplatí a vynaložené prostředky Vám několikanásobně vrátí v úspoře nákladů na spony. Kladečský plán by neměl v nákladech přesáhnout řád stokorun. Cena Vaší terasy bude rozhodně vyšší.

Instalace terasy vůbec má své záludnosti a práce s tropickými dřevinami svá specifika. Proto se doporučuje přenechat stavbu terasy odborné firmě.
Délka prken se všeobecně pohybuje mezi cca 2,5 a 4 m (odstupňováno po 30 cm – po stopách). Bohužel není možné předem garantovat dodávanou délku – vždy záleží na aktuální skladové zásobě. Prkna jsou buď drážkovaná či hladká, k dostání je i zakončovací lišta (22x38mm). 

Profil 22 x 120 mm - s drážkou 
   
Profil 22 x 120 mm - hladký (stejný průřez má i 22 x 145 mm)
  

Montáž venkovních podlah a teras:

Příručka pro uživatele:

Všechny produkty musí být instalovány v souladu s předpisy. Rádce pro design dřevěných teras (vydaly CTBA a Federation of Wood). Informace a technická řešení zde uvedená  představují výtah z tohoto Rádce a jsou určeny primárně pro vnější konstrukce okolo domů (vnitřní dvory, chodníky, prostory okolo soukromých bazénů,jezírek apod.).

Skladování:

Podlahová prkna skladujte v původním balení, nejlépe v dobře větraném a zastřešeném prostoru, mimo dosah přímého slunečného světla, pevně zapáskované. Desky nesmí ležet volně vzhledem k přirozené tendenci dřeva ohýbat se.

Úprava prken před montáží:

Prkna před montáží důkladně opláchněte vodou, čímž zamezíte výraznému vymytí taninu deštěm.

Nástroje:

Vrtačka, šroubovák, zkracovací pila, pásová bruska, upínací vruty, podkůvka, úhelník, klížicí svorka, značkovací šňůra.

Příprava podloží:

Ujistěte se, že podloží je stabilní, pevné a hladké. Sklon cca 1 cm na běžný metr zajistí správný odvod vody. Pro zamezení růstu plevele doporučujeme použít zemní textilii. Exotické dřevo obsahuje prvky,taniny zvyšující odolnost prken. Může však dojít také k jejich vyplavení vlivem dešťové vody ve formě hnědé tekutiny. Proto je nutné zamezit přímému nechráněnému styku s omítnutými nebo jinak povrchově upravenými stěnami a podlahami. Doporučujeme použít ochrannou fólii.

Náš tip:

Doporučujeme na položenou geotextílii volně rozsypat jemný, ideálně dekorativní štěrk. Snažte se alespoň po viditelné hraně obvodu na této položce nešetřit. Následně bude obtížné nevzhledné kamenivo odstranit. Šetřete síly ještě je budete potřebovat L

Nosná konstrukce:

Nosné trámy musejí být upevněny do podloží tak, aby zajišťovaly pevný základ. – Nosné trámy musejí být ze stejného typu dřeva jako viditelná prkna. Pozor! Tloušťka nosných trámů musí být vzhledem k prknům alespoň dvojnásobná (např. pro prkna 21 x 145 mm použijte trámy s průřezem minimálně 42 x 70 mm). – Obvykle je dostatečná šířka trámů 50 mm, ovšem v místech styku dvou prken je nutná šířka 70 mm. Při srovnávání trámů zachovávejte správné rozestupy mezi nimi, rozestup závisí na síle a šířce prken (viz graf).

Vychytávka:

K vymezení potřebné výšky vám pomohou ocelové trny vždy v pozinkovaném provedení. Vyrábí se v dostatečné škále výšek a profilů. Pokud nenajdete standardní výrobek oslovte zkušeného zámečníka a objednejte si atypický, vaší terase na míru ušitý prvek.

Uložení na betonovou nebo nakloněnou podlahu:

Nosné trámy musejí být upevněny do podloží tak, aby zajišťovaly pevný základ. Doporučujeme uložit trámy rovnoběžně se směrem odvodnění. Uložení na skloněné podloží: Doporučujeme použít nastavitelné syntetické nosné prvky (± 8 m), které je také nutné upevnit do podloží.

Uložení na rostlou zeminu:

V případě potřeby použijte stabilizovanou a zpevněnou vrstvu písku nebo štěrku. Betonové dlaždice pokládejte s odstupem 50 cm, aby byla zajištěna  dostatečná podpora a uchycení nosných trámů. Zkontrolujte výšku a sklon, překryjte zemní textilií a upevněte nosné trámy do betonových dlaždic.

Volně stojící terasa:

Poraďte se s architektem nebo prováděcí firmou, kteří vám budou moci poskytnout správné informace odpovídající Vašim požadavkům. Objednávka správného množství je montáž v náhodné posloupnosti navýšena o celkové množství o 5 - 10 % z prken potřebných k pokrytí dané plochy. Pro montáž pod úhlem 45° s rohy nebo nepravidelnými spoji navyšte celkové množství o 15 - 20 % z prken potřebných k pokrytí dané plochy.

Pro Vaše pohodlí - údržba:

Pro zamezení výskytu třísek doporučujeme prkna po dokončení montáže namočit vodou (nebo počkat do prvního deště) a po vyschnutí je přejet smirkovým papírem. Tím dojde k odlomení vyčnívajících hlaviček třísek. V důsledku přirozené oxidace způsobené ultrafialovým světlem dochází k zešednutí prken (zejména kolem bazénů). Nepřebíráme žádnou odpovědnost za nehody způsobené uklouznutím. Po té doporučujeme periodicky ošetřovat čističem iCLEAN a následně napouštět olejem. Čistič vyčistí dřevěné desky od nečistot a prachu v dřevě (provádí se rejžákem více dle iCLEAN) a po té se dřevo napouští speciálním olejem. Olej zpomaluje stárnutí dřeva a taktéž zpomaluje proces oxidace čili „šisování dřeva“. Tento postup se doporučuje alespoň 2x do roka nebo po každé, kdy je vidět, že dřevo začíná šednout. Pokud má dřevo již šedou patinu, se již nedá tímto postupem vrátit původní vzhled dřeva. V tomto případě se dají běžně na trhu koupit oleje s příměsí pigmentů dle požadavků zákazníka.

Upozornění:

Pokud přemýšlíte, že ošidíte údržbu tak raději zpět a natřete si beton na zeleno. Bez údržby to fungovat nebude!! Stejně jako auto, televize, pračka a další výrobky, které běžně používáte, potřebují servis. Není to náročné, zvládnete to, ale nevyhnete se tomu.Stále jste v pohodě? Prima, tady je pár rad jak si montáž ulehčit a pokud se přeci jen raději díváte, nevadí, volejte. Jsme tu pro vás.

Práci při montáži Vám výrazně usnadní následující sety a balení, např.:

Nerezové vruty do terasových desek.

 • Před použitím předvrtejte otvor na vrut. Po té vruty zapusťte do dřeva.
 • Vruty by neměli být od konce prkna dále než 7-13 cm.
 • Balení: po 200 ks - dodáváme také balení obsahující frézku na předvrtání otvoru.

Speciální box obsahující  záslepky, vruty a frézku.

 • Před použitím dbejte na pokyny viz. na obalu.
 • Speciální montážní box, který pomůže dosáhnout lepšího vzhledu Vaší terasy. Již žádné ošklivé hlavičky vrutů.
 • Box se dodává (záslepky) ve dřevinách CUMARU, MERBAU, MASSARANDUBA.
 • Balení: 1 bal. = 500 ks záslepek, 500 ks speciálních nerezových vrutů A2, 1 ks speciální frézka na zapuštění hlav šroubů.

Speciální box určen na montáž systému iClip.

 • Spojky jsou speciálně navrženy, tak aby sedli do drážek prken systému iClip.
 • Stejné spojky se používají také na iDeck by Twinson®, takže se dá vzájemně plynule kombinovat dřevo a s iDeck by Twinson.
 • Balení: 1bal. = 150 ks polypropylenových spojek, 150 ks nerezových vrutů, 1ks bit - na vrtačku, 4 ks záslepek IPE pro zakončení montáže systému iClip.

Univerzální koncentrát na čištění dřeva určený do exteriéru

 • Odstraňuje znečištění - prach, stopy starého oleje z povrchu
 • Balení po 1l nebo 2,5 l
 • Spotřeba: 1l na +/1 14 m2

Příprava:

Odstraňte z povrchu hrubé nečistoty a poté opláchněte čistou vodou.

Způsob použití:

Roztok zřeďte v poměru 1:25. Naneste jej na povrch pomocí štětce nebo kartáče. Nechte působit 5 minut, potom opláchněte vodou a nechte povrch pořádně vyschnout.

Čištění nářadí:

Vodou.                 

Tip:

Provádíte-li čištění u čisté a hotové fasády zakryjte ji například starým kartonem nebo igelitem, ne hadrem. Chráníte svůj majetek J pozor, kam máte spádovánu podkladní vrstvu a kam „špína“ poteče.

Bezbarvý olej na konzervaci a ochranu dřeva.

 • Pomáhá uchovat přirozenou barvu dřeva.
 • Odpuzuje vodu.
 • Chrání před povětrnostními vlivy.
 • Balení: 2,5l a 20l (případně 1l,3l, 5l u jiných značek výrobku)
 • Spotřeba: 1l oleje na 10-15 m2 terasy.

Příprava:

Před nanášením odstraňte hrubé nečistoty. Před použitím se doporučuje použít čistič iCLEAN.

Způsob použití:

Nejlepšího efektu se dosáhne nanesením 2 krát ročně, před a po zimě. Nanáší se v jedné nebo ve dvou vrstvách podle potřeby a savosti materiálu.

Nanášení:

Štětcem nebo hadrem, po natření nepoužívejte terasu po dobu 24 hodin. Po uplynutí 24 hodin setřete přebytek oleje čistou bavlněnou hadrem. Nenanášejte olej při teplotách nižších než +5°C, nebo při relativní vlhkosti vzduchu vyšší než 80%. Olej se neředí.

Čištění nářadí:

Lihem.

FASÁDY:

Dřevěné venkovní fasádní profily dodávají každé fasádě přirozený vzhled a zajímavost.

Nabízíme širokou škálu fasádních profilů ve dřevinách:

 • Červený kanadský cedr - West and Red Cedar

 • Tatajuba

 • Okoumé

 • Sibiřský modřín

 • Skandinávský smrk

Rozměry:

Tloušťka: 19 mm, 22 mm, 24 mm, 26 mm, 34 mm (dle dřeviny a profilu) aj.

Šířka: 96 mm, 121 mm, 146 mm (dle dřeviny a profilu) aj.

Délky: 2100 – 5700 mm (odstupňováno po cca 30 cm – stopách; dle aktuálních skladových zásob). K fasádním profilům nabízíme také zakončovací prvky (lišty, latě, desky).

 

Naše rada:

V každém případě se velmi dobře poraďte a vyberte realizační firmu, která na vaši zakázku bude mít čas. Tato část stavby bude náročná. Rozhodně neuškodí alespoň skica provedení, design tvarů a spojů prken.

 

Pokud Vás naše nabídka zaujala a máte zájem o takovouto terasu a přeci se jen raději díváte, nevadí, volejte. Jsme tu pro vás.

Firma: Jezírka-Zahrady

Kontaktní osoba: Martin Student

Kontakt: +420 731 156600

e-mail: martinstudent@email.cz

web. http://jezirka-zahrada.cz

Fotogalerie: Bangkirai, Tatajuba, Massaranduba, Merbau, Ipe, Teak

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz