Seznam článků

Lekníny - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Zahradní jezírko jsou ideálním estetickým prvkem v zahradě, ale ještě dokonalejším se stává po osázení vodními rostlinami. Mezi nejoblíbenější vodní rostliny patří lekníny, které jsou v nabídce široké barevné škále. Lekníny patří mezi dokonalou dekorací jak pro jezírka, tak i pro menší přenosné nádoby či miniaturní jezírka. Lekníny jsou okrasou díky nádherným květům, ale listy poskytují životně potřebný stín pro rybky a zabraňují růstu řas. Lekníny nejlépe prospívají v klidných a stojatých vodách, je-li v jezírku fontánka či vodotrysk, měli by se vysazovat mimo dostřik vody.  Lekníny se rozdělují na venkovní (které jsou částečně mrazu odolné a v mírné zimě bez problémů přežijí) a pak tropické (ty se dále dělí na kvetoucí ve dne a v noci, musí zimovat v místnosti). Lekníny milují slunce a teplou nečeřenou vodu. Aby se dospělo velkému množství květů, měly by se zežloutlé květy odstraňovat. Délka květu leknínu je cca. 3 dny.

Výsadba leknínů: nejlepší výsadba je do sázecích košů, jelikož se pak více rozrůstají. Velikost koše: Ø40cm a hl. 25cm. Koš se naplní 1/3 substrátem, pak ponoří do vody, poté se zasadí rostliny a hodně se přitlačí. Poté se nasype vrstva písku a oblázků. Lekníny dříve vykvetou a lépe porostou, budou-li si pozvolna zvykat na správnou hloubku. Na sloupec z cihel se postaví sázecí koš, po vyhnání nových listů se mohou postupně odstraňovat cihly, až se dosáhne nejpříhodnější hloubky pro určitý druh.

Př. leknínů:

Lekníny mrazuvzdorné (víceleté):

Leknín bílý – výška: 40cm, doba květu: červen – září, květy – 10-12cm, barva: sněhobílý se sytě žlutými tyčinkami, 25 okvětních lístků, vonné, stanoviště: slunné, hl. 80-300cm, péče: robustní druh, na každý koš 2m2 místa, rozmnožuje se dělením trsů, zvláštnosti: listy jsou z obou stran zelené, nové výhonky zbarví červeně, oddenek silný jako paže.

Leknín vonný - výška: 20cm, doba květu: červen – září, květy – 10-20cm, barva: jemně růžová, korunní lístky úzké, špičatě vybíhající, lehce ohnuté ven, jemně voní, stanoviště: slunné, hl. 40-70cm, péče: slunné a teplé jezírko, na 1rostlinu 1,5m2 místa, rozmnožuje se dělením trsu, zvláštnosti: kališní lístky, jsou široce otevřené, i když je květ zavřený, listy na lícové straně zelené a rub červenavý, jemně vonící květy.

Leknín odrůda Gladstonia – výška: 20-30cm, doba květu: červen-září, květy – 25cm, barva: bílá, žlutá, růžová, okvětní lístky široké a lehce zahnuté dovnitř, stanoviště: slunné, hl. vody 50-100cm, péče: bezproblémová, silně rostoucí kultivar, na 1 rostlinu 3-4m2 místa, zvláštnosti: silně rozrůstající kultivar.

Leknín odrůda Froebelii – výška:  30cm, doba květu: červen – září, květy – 10-12cm, barva: karmínově červená, kalichovité, úzké korunní lístky, zašpičatělé, vyčnívají nad hladinu, kališní lístky červené pruhované, stanoviště: slunné, v hl. vody 40-70cm, péče: bezproblémová, na 1 rostlinu 1-2m2 místa, zvláštnosti: kvete i za chladnějšího počasí, kališní lístky se široce otevírají, okvětní lístky nikdy zcela, hojně kvete.

Lekníny pro miniaturní jezírka:

Leknín - výška: 20cm, doba květu: červen-září, květy: 6-8cm, kulovité, barva: ve středu růžovo-fialová, k okrajům světlejší, okvětní lístky relativně široké, stanoviště: slunné, v hl. 20-30cm, péče: bezproblémová, menší nároky na prostor, rozmnožování dělením oddenku, umístění: slabě rostoucí druh, hodí se do miniaturních jezírek či přenosných nádob, zvláštnosti: listy na lícové straně leskle zelenavě a hnědě mramorované, na rubu červenavé, mrazuvzdorný.

Leknín trpasličí bílý – výška: 10cm, doba květu: červen-září, květy: 3-6cm, barva: čistě bílá, kulovité, na krátké stopce, jemně voní, stanoviště: slunné, v hl. vody 15cm, péče: pro 1 rostlinu 20m2 místa, na zimu se musí přenést do prostoru, umístění: hodí se do miniaturních jezírek a přenosných nádob, zvláštnosti: citlivé na zimu.

Leknín trpasličí červený – výška: 10cm, doba květu: červen-září, květy: 6-8cm, barva: růžová při rozkvětu, později granátově červené, okvětní lístky široké, stanoviště: slunné, v hl. 15-30cm, péče: bezproblémová, pro 1 rostlinu 50cm2 místa, rozmnožování oddělení oddenku, zvláštnosti: listy na lícové straně zelené, na rubu červenavé, zimě odolná rostlina.

Fotogalerie: Lekníny

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz