Seznam článků

Řasy v jezírku - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Zahradní jezírko je jedna z těch věcí, jaké si pořizujeme, protože je radost na nich okem spočinout. Ale běda, když vládu nad jezírkem převezmou řasy. Jezírko zezelená. Co s tím? Bohužel platí, že zahradní jezírka a vůbec všechny malé vodní plochy mají jako uzavřené biotopy minimální schopnost samy se čistit. Ubránit se řasám nelze, respektive je to nikdy nekončící boj. Je však třeba zdůraznit, že vodní řasy jako takové nejsou nepřítelem. V určitém množství je jejich přítomnost v jezírku užitečná a žádoucí, protože dokážou snižovat obsah škodlivin a tím zlepšují kvalitu vody a dodávají jí kyslík. Navíc jsou skvělou potravou pro ryby, drobné živočichy a organismy.

Jenže čeho je moc, toho je příliš, a to platí i pro řasy. To pak kromě vody v jezírku zezelenají i kameny, na hladině se objeví zelená pěna a  plovoucí zelené chomáče, pod hladinou pak zelené „koberce”. Je pravda, že tohle všechno vadí hlavně z estetických důvodů. Ale kromě toho přemnožené řasy utlačují také ostatní vodní rostliny, jejichž přítomnost je pro rovnováhu v jezírku velmi důležitá. 

I když existuje více než 17 tisíc druhů řas, v zahradním jezírku dělají neplechu nejčastěji dvě formy: jednobuněčné mikroskopické řasy, které mají na svědomí zbarvení vody dozelena až dohněda a zbavují ji průhlednosti. Jejich přemnožení s sebou nese zápach a dokonce může usmrtit ryby v jezírku. Vláknité řasy mají na svědomí ony zelené chomáče a zarostlé kameny, a dokážou vytvořit celý „podvodní les”, který brání v pohybu rybám i vám, máte-li koupací jezírko. S vláknitou řasou mají velké problémy Jeseteři, občas se do nich zamotají a uhynou.

Řasy v jezírku.

Co dělat, když už řasy okupovaly vaše jezírko? Pokud vezmete do ruky vzorek řasy a na dlani vám zůstane ležet zelený chuchvalec, pokuste se zjednat nápravu nejdříve mechanickou cestou. Použijte přípravek Vodnář NA ŘASY KONTAKT. Rozprašte ho na místě výskytu a řasy do několika minut vyplavou na hladinu, odkud je odstraníte pomocí síťky nebo skimmeru. Ryby v jezírku jsou mimo ohrožení, protože přípravek zablokováním fotosyntézy zničí řasy a  současně uvolní do vody kyslík. Následně aplikujte přípravek Vodnář NA ŘASY SYSTÉM, který řasy definitivně zlikviduje a zamezí jejímu dalšímu růstu. Z preventivních důvodů doporučujeme opakovat tento postup každý měsíc. Po dvou až pěti dnech pak použijte ještě bakteriální přípravek Vodnář BAENZY SEZÓNA, který nejlépe splní svůj účel, když ho umístíte do filtrace nebo u přítoku, kde dochází k cirkulaci veškeré vody v jezírku. 

V případě mikroskopické řasy použijte: Vodnář VLOČKA Jezírka*, což je přípravek pro nárazové vyvločkování nečistot ve formě roztoku, jenž na sebe během usazování nabalí nečistoty z vody včetně jednobuněčných řas a sinic a současně odstraní z vody fosfáty, vytvářející živnou půdu pro bujení řas. Vzniklý kal je třeba odstranit filtrací nebo jezírkovým vysavačem. Poté je opět na místě použít produkt Vodnář BAENZY SEZÓNA, aby se rozložily i poslední zbytky usazených nečistot.

*Upozornění: Vločku aplikujte ráno a je nutné sledovat chování ryb v jezírku. Nedoporučujeme aplikovat do jezírek s chovnými rybami (KOI kapry) a nepoužívat při vyšších teplotách (nad 24st.). 

8 tipů jak minimalizovat řasy  v jezírku

Tyto postupy jsou velmi účinné, zejména za předpokladu dodržení doporučeného dávkování. Přesto radíme nespoléhat na ně jako na všelék a v rámci prevence si pohlídat okolnosti, ovlivňující vznik a množení řas. Problém s řasami obvykle způsobuje nadbytek výživných látek v jezírku. Postupem času se v něm hromadí živiny vyplavené z okolní půdy například při dešti, spad z ovzduší, krmení pro ryby, zbytky hnojiva z okolní půdy, ostatky rostlin, nejrůznější substance z vody, kterou jezírko dopouštíme. Překvapivé množství „zdrojů znečištění“, že?

Chcete-li řasy udržet v takovém množství, aby jezírku prospívaly, nikoliv škodily, potom:

• Nebudujte jezírko na slunci 

Jezírko nepatří na místo, na které celý den praží slunce, protože teplá voda řasy neodolatelně láká. Lepší je zvolit stín, nebo alespoň polostín. Co se týče teploty vody v jezírku, podstatná je i rozumná hloubka jezírka, která by neměla být menší než 1 m a optimální hloubka je 1,6m. 

• Pořiďte si kvalitní filtr a UV lampu

Filtr pro použití v jezírku musí obsahovat mechanickou i biologickou složku. Mechanická část polapí nečistoty, biologická slouží k množení startovacích bakterií, jež je nutné pravidelně doplňovat. Filtr je třeba i čistit. UV lampa odstraňuje jednobuněčnou řasu.

• Dejte pozor na kvalitu vody na dopouštění

Pokud máte na vybranou, sáhněte raději po té z řadu než ze studny, protože studniční obvykle obsahuje zbytky hnojiv, splašků z povrchu. A také bývá tvrdá, což rovněž podporuje růst řas, odpar atd.

• Udržujte čistou hladinu

Odstraňujte z hladiny jezírka zbytky rostlin a další nečistoty, ideálně s pomocí skimmeru, který lze připojit na čerpadlo filtrace.
 
• Hlídejte čistotu dna

Usazeniny, kal a výměšky ryb na dně jezírka odstraníte pomocí jezírkového vysavače. Můžete také vypustit a znovu napustit celé jezírko, ale tímto postupem riskujete ztrátu těžce nabyté biologické rovnováhy.

• Pěstujte vodní rostliny

Vodní rostliny okysličují vodu a odebírají z ní živiny a světlo pomáhají tak udržet vodu v jezírku čistou. V případě malých jezírek by měly pokrývat až 70 procent plochy, u větších alespoň polovinu.

• Vodu dostatečně provzdušňujte

Řasy nesnášejí cirkulující a dobře okysličenou vodu. Kromě provzdušňovačů, které můžete běžně koupit v obchodě, opět dobře poslouží vodní rostliny (různé druhy trav, kosatce, rákos apod.).

•  Nepřekrmujte ryby

Zahradní jezírka, v nichž plavou ryby, jsou v porovnání s těmi bez ryb náchylnější na problémy s řasami. Jak už jsme si řekli, řasy milují přebytek živin, a tedy i nespotřebované krmivo a rybí výkaly. Proto dopřejte rybám, aby si samy našly potravu, a dokrmujte jen minimálně. Problém může být rovněž v příliš velkém množství ryb. Jezírkové filtrace mají určitou filtrační kapacitu a té také musíte přizpůsobit počet ryb.

Čerpáno z oficiálních stránek našeho dodavatele VODNÁŘ JEZÍRKA. Všechny výše uvedené produkty máme v nabídce našeho e-shopu.

Fotogalerie: Řasy v jezírku

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz