Seznam článků

Údržba zahradního jezírka - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Údržba jezírka je velmi nutná a závisí na mnoha faktorech. Jezírka v závislosti na velikosti a typu staveb, vlastnostech vody, rostlinách a rybách, budou potřebovat během roku pravidelnou trvalou pozornost. Samozřejmostí je také respektovat přírodní zákony a o část práce se postará přirozená biologická rovnováha ve vodě.

-  pokud rostou u jezírka listnaté stromy, nebo keře, nastanou na podzim potíže s listím (listí, které padá na dno, rozkládá se a uvolňuje škodlivé plyny). Zabráníme tomu jen natažením jemné sítě nad hladinou. Rostliny nevyčistí jezírko, udělají dost, ale neudělají vše. Doplňkové  rostliny vracejí za veder do vody kyslík a vstřebávají oxid uhličitý, který vydechují ryby, tím pomáhají v jezírku udržet rovnováhu. Rostliny nejlépe prosperují od května do července, kdy jsou schopny fungovat a ostatním období se rostliny stávají větším znečišťovatelem, než jsou ryby.

-  za horkého počasí je třeba sledovat i rychlé odpařování vody, pokud hladina klesne, stačí doplnit jezírko zahradní hadicí. Protože voda potřebuje čas, aby se přizpůsobila v jezírku. Je lepší vodu doplňovat i několikrát po malých dávkách, než nechat hladinu dlouho klesat a pak doplnit velké množství vody najednou. Živým organizmům to způsobí méně potíží. Přímé sluneční světlo urychluje také rychlé stárnutí fólie, která se odkryje díky náhlému snížení hladiny, takže zkřehne, ztvrdne a pak popraská a začne jí prosakovat voda.

-   v jezírku se občas mohou přemnožit řasy a to vyžaduje bezodkladný zásah. Dlouhé řasy znamenají nadbytek živin, nefungující nebo zanesenou filtrací a příliš mnoho organických nečistot. Nejdříve se doporučuje mechanické čištění co možná největší míře (síťka na řasy nebo vysavač pro zahradní jezírka), pokud není mechanické řešení možné, používají se různé přípravky na likvidaci vláknité řasy. V jezírku se  navíc tvoří řasy jednobuněčné a ty způsobují  zeleně zabarvenou vodu, které se volně vznáší a způsobují tak neprůhlednost vody. Na ty stačí velice dobře UV zářiče, které najdete v našem e-shopu. Ale pozor, řasy v délce cca 2-10mm na kamenech a stěnách, jsou velice důležité pro zajištění stability a rovnováhy v jezírku, tyto řasy jsou i velice důležitý zdroj vitamínů a minerálů pro ryby!

-  využívejte mechanický předfiltr (skimmer), který efektivně sbírá plovoucí nečistoty z hladiny. Plovoucí předfiltr se musí udržovat v maximální čistotě pro jeho správnou funkci, jeho zanesení poznáte dle toho, že vrchní část filtru vypluje nad hladinu. Maximální výkon skimmeru docílíme spojením s vhodným filtračním čerpadlem. S výběrem čerpadla i hladinového sběrače vám mile rádi pomůžeme a najdete je v našem e-shopu.

Fotogalerie: Údržba zahradního jezírka

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12:00 hod


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz