Seznam článků

Výsadba vodních rostlin - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Vodní rostliny jsou příjemným dekoračním prvkem, ale i plní značně důležitou úlohu v jezírku a kolem něho.  Aby jezírko vytvářelo harmonický obraz, mělo by dojít ke správnému kombinování vodních rostlin od suchého břehu přes vlhkou bažinatou zónu, mělčinu až k hluboké vodě. Pestrý výběr vodních rostlin zajišťuje od jara do podzimu stále nové a jiné pohledy na vodní jezírko. Vodní rostliny se rozdělují do několika skupin: pobřežní rostliny, plovoucí rostliny, okysličovací rostliny, hlubokovodní rostliny a lekníny. Nejvhodnějším obdobím na vysazování všech vodních rostlin je jarní období a začátek léta. Z počátku se doporučuje osazovat vodní plochu jen řídce, spoustu vodních rostlin během 2 let se rozroste a rozmnoží.

Praktické rady pro výsadbu vodních rostlin:

Koše a sázecí vaky - jsou nezbytnými pomocníky při výsadbě vodních rostlin. Zabraňují vypadávání substrátu a je možné je umístit do jakýchkoliv vodních zón.

Substrát - je nejvhodněji zkombinován v poměru 1:3 (jíl a písek). Pak nedochází k přemrštěnému růstu rostlin a vodu v jezírku neznečišťuje mnoho výživných látek pro tvorbu vodních řas. Pouze lekníny vyžadují jinak bohatý substrát (v nabídce ve specializovaných prodejnách a zahradnických centrech). U zahradní zeminy je nutné odstranit kamínky, kořeny a není-li hnojena.

Úprava rostlin před výsadbou – nožem či zahradnickými nůžkami se odstraní poškozené kořeny a zkrátí tak, aby se kořenový bal lépe vměstnal do koše (sázecího vaku).

Výsadba vodních rostlin:

Pobřežní rostliny: se vysazují do mělkých krajů v koších (sázecích koších), do úrovně pod hladinou až do hloubky 15cm.

Plovoucí rostliny: se jen položí na hladinu.

Okysličovací rostliny: se dodávají jako svazky řízků bez kořínků a ty se uvážou ke kameni a nechají se ponořit na dno. Nebo se osazují do speciální zeminy a poté se umisťují na nejslunečnější místo kolem vodní plochy (upozornění: 3 týdny před nasazením ryb).

Hlubokovodní rostliny: se vkládají do nového či vypuštěného jezírka, buď připevněním kouskem silikonového vlákna ke kameni, nebo zasázené do košů a pak se mohou volně pohybovat (plavat).

Lekníny: se osazují do košů, které se umístí na cihly do hloubky 8-15cm. Po vyražení nových listů a kořenů se cihly odstraní a spustí volně do nejvhodnější hloubky pro určité druhy leknínů.

Fotogalerie: Výsadba vodních rostlin

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12:00 hod


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz