Seznam článků

Škůdci a predátoři v jezírku - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Mezi nepříznivé činitele ovlivňující negativně život v jezírku patří kromě jiných i výskyt škůdců. V zahradních jezírkách lze za škůdce považovat několik druhů brouků a jejich larvy, hmyz, rostlinní paraziti a v neposlední řadě volavky, pro něž jsou ryby v zahradním jezírku pochoutkou.

Škodlivý hmyz – kolem jezírka se vždy vyskytuje větší množství hmyzu, který různými způsoby škodí rybám a rostlinám, ale tak to v přírodě chodí a poškození jsou v podstatě zanedbatelná. Nesmí však dojít k nerovnováze (pokud se určitý druh hmyzu přemnoží), pak je třeba zasáhnout.

Brouci a jejich larvy – zvláštní pozornost je třeba si dávat např. na ploštice, nebo na potápníka vroubeného (jde o nenasytného predátora, který svými silnými kusadly napadá ryby. Jeho larva je dokonce ještě dravější). Brouků a ploštic je těžké se zbavit, ale větší hrozbou pro ryby v jezírku jsou larvy např. larva vážek (napadají ryby i větší, než je sama).

Pijavky - mají zploštělé tělo a přísavky na obou koncích těla. Do jezírka se může přenést buď jako již vyvinutý jedinec, nebo v podobě vajíčka. Pijavky sají krev a zanechávají ranky, které ryby oslabují a vystavují dalším infekcím. Prostředky proti těmto parazitům jsou dnes běžně dostupné.

Kapřivcimají zploštělé oválné tělo kryté pevným průhledným širokým hřbetním štítem, tzv. parazitičtí korýši, kteří se přichycují pomocí přísavek na rybí kůži, nebo se do ní zavrtávají. Kapřivci sají krev a mohou způsobit značná poranění. Pokud je ryba napadena, má se vyndat a kapřivce pinzetou sundat, poté se doporučuje rybku vrátit do jezírka s dezinfekcí (metylénovou modří).

Rostlinní škůdcivodní rostliny, zvláště lekníny, mohou být zamořené larvami hmyzích škůdců, nebo mšicemi. Pokud je jezírko dobře osázené rybami, nebývají  škody na leknínech významné a není třeba zvlášť zasahovat (ryby škůdce s oblibou pojídají).

Fotogalerie: Škůdci a predátoři v jezírku

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz