Seznam článků

Poradna pro majitele koupacích jezírek - ryby - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Poradna pro majitele okrasných jezírek:

Rádi bychom reagovali na časté dotazy čtenářů  v oblasti zahradních a okrasných jezírek. Tentokrát jsme zvolili aktuální témata pro momentální  roční období.

 

Chcete si pořídit ryby do jezírka, jak na to?

Plánování : ještě než proběhne samotný nákup ryb, je nutné si důkladně rozmyslet:

 • pro jaké ryby se rozhodnete, vzhledem k velikosti Vašeho jezírka a jaké máte technické zabezpečení jezírka .
 • jak velkou péči chcete rybám věnovat (náročnost).
 • chcete-li ryby okrasné či chovné.

Nepřeplňujte jezírko velkým množstvím ryb, budete mít pak větší potíže udržet správnou biologickou rovnováhu a udržet kvalitní vodu (vzhledem k množství rybího trusu). Při rozhodnutí pro ryby chované v teplých oblastech, musíte mít na zimní období připravenou nádrž v domě (či garáži).

 

Příprava jezírka: je nutností se řádně připravit na dovoz nových ryb, voda by měla mít nad 10°C a samozřejmě musí být v pořádku hydro-chemické hodnoty(O2, pH,nitrite,nitrate,GH,KH)

 

Nákup ryb:

 • nejvhodnější doba je na jaře (jakmile stoupne teplota vody nad 10°C) a v létě. Je třeba si vybírat kde a u koho budeme ryby nakupovat, nejideálnější volbou je tam, kde mají velký chov a je z čeho vybírat, nebo u doporučeného prodejce či chovatele ryb. Budeme-li nakupovat u chovatele, zkontrolujte: v jakých podmínkách se ryby chovají a rozmnožují. V nákupních centrech či obchodech by ryby mohly mít problémy s kondicí. Dovážené ryby mohou být po cestě a po karanténě velmi oslabené.
 • ryby by měly: být čiperné, mít jasné oči.  Neměly by: být pohmožděné, neměli by jim chybět žádné šupiny (mají pak sklon k infekcím)

 

Převoz ryb:

 • měl by proběhnout co nejodborněji, aby nedošlo k žádným ztrátám.
 • v plastikových sáčcích (dobrý obchodník do něho napumpuje navíc čistý kyslík) a na delší dobu ještě do polystyrenové přepravní bedny (či papírové krabice).
 • v autě by měli být v co nejtmavším a nejchladnějším místě (hlavně v letních měsících).

 

Vysazení ryb do jezírka:

 • ryby nevpouštějte ihned po příjezdu do jezírka, pomalu je navykejte na teplotu vody v jezírku, položením sáčku na hladinu (cca. 2 hod) až poté pomalu slévejte vodu ze sáčku s vodou v jezírku. 

 

Máte nemocné ryby v jezírku?

Jarní viremie u okrasných ryb (zkr. SVC): 

Tzv. infekční virová vodnatost, způsobená virem - Rhabdovirus Carpio. Ideálně se rozmnožuje v teplotách 10-17°C, napadá vnitřní orgány a krevní systém. Ryby s touto nákazou se vyznačují tím, že mají v dutině tělní značný obsah tekutiny (exudátu) a miniaturní krevní výrony na svalovině, žábrách, plynovém měchýři, ale i na kůži.

Přidávají se i další bakteriální nemoci, které hlavně napadají již zeslabené ryby (tzv. exoftalmus). Projevy: vypouklé oči, odstáté šupiny (pod nimiž je tekutina).

Tato virová nemoc nemá žádné významné příznaky, pouze jen: apatičnost ryb, stranění od hejna, polehávání u dna, sklopené prsní ploutve. Je-li ryba nafouklá, už je na záchranu pozdě, pouze ji vylovte z jezírka.

Významná prevence:  

- teplota vody: pod 10°C a nad 17°C se tyto viry hůře rozmnožují. V celoročně teplých vodách se tyto viry vůbec nevyskytují.

 

Prevence:

Namátkové prohlídky chovaných ryb, karanténa importovaných ryb, šetrná manipulace s rybami, dezinfekce krmení před zkrmováním. Dále podávání medikovaných krmiv po dosazení obsádky nebo po opětovném nasazení jezírka, ve kterém proběhlo onemocnění (medikované krmivo se v praxi podává často co nejdříve na jaře)

Jako prevenci proti napadajícím drobným parazitům na jaře můžeme také použít produkt: NT-Labs ERADICK.

Druhy chorob u okrasných ryb a KOI:

Choroby je dost obsáhlé téma a jen velmi málo chorob lze laicky léčit, ale dá se jim úspěšně předcházet správnou péčí o jezírko. Nejčastěji se choroby objevují na jaře, kdy se ryby probírají z klidového stavu. Nemoci se rozvinou většinou jen u oslabených ryb, proto musíme ryby pravidelně pozorovat, sledujeme především chování ryb, každá změna (např. apatie) je zřetelným varovným signálem. Ryby často trpí řadou nemocí, které rozdělujeme podle původu na virové, bakteriální, plísňové a invazní choroby.

Plísně -  jedna z nejběžnějších problémů a většinou napadají oslabené jedince. Objevují se na kůži, ploutvích i žábrách ryb ve formě bílých chomáčků. Léčba může být provozována v jezírku a používáme vhodné prostředky, které jsou účinné (malachitová zeleň, metylénová modř, hypermangan, atd.)

Hnilobný rozpad ploutví – docela častá bakteriální infekce, která pomalu rozkládá ploutve a objevují se zvětšující bělavá místa na tlamce i šupinách. Ve značné míře vše ovlivňuje hygienické podmínky a stresové faktory v jezírku.

Vředovitost – na těle ryb se objevují vředovité skvrny, jako by bylo maso vyžrané. Zvítězit nad ní lze nejsnáze udržováním čistoty v jezírku.

Infekční vodnatelnost  - je vzácné onemocnění, ryba vypadá celá nafouklá a má vystouplé oči. Nemoc propuká u ryb oslabených nesprávnou výživou, špatnými podmínkami v jezírku, transportem, atd. Léčí se pomocí speciálních antibakteriálních prostředků.

Výčet nemocí, které jsme zde uvedli, patří mezi ty nejznámější nemoci ryb, se kterými se běžně dostaneme v praxi do styku. Pokud máte o tuto problematiku hlubší zájem, existuje řada odborných publikací, odkud lze načerpat nové vědomosti.

 

Nevíte kdy a jak krmit ryby v jezírku?

Nejvhodnější období pro krmení ryb v zahradním jezírku je jaro a podzim. Jarní krmení ryby posiluje po zimním období ve kterém nebyly vůbec krmeny a podzimní krmení napomáhá rybám přečkat zimu. Vždy je třeba sledovat teplotu vody, která je velmi důležitá a ovlivňuje spotřebu potravy. V případě, že teplota vody ve Vašem jezírku klesne pod 8oC, přestaňte s krmením. V případě, že je teplota vyšší lze krmit, ale jen málo. Protože na jaře teplota vody roste, můžete začít s krmením 1xdenně. Nejlepší teplota pro krmení ryb je 22-25oC. Toto období je ideální pro růst svaloviny ryb. U plovoucích druhů krmiv je možno sledovat za jak dlouho byla potrava spotřebována. Ideální je krmivo s vysokým obsahem proteinů. V žádném případě ryby nepřekrmujte! Krmte ryby tak, aby krmivo bylo spotřebováno nejpozději do 5min. Překrmování vede ke znečištění vody a ryby pak často bývají tlusté a mají zdravotní potíže. Obecně mnohem lepší je krmit v létě málo a častěji. Ryby také mají rádi plankton, sekané krevety, sušené vodní vši a jiné vodní živočichy. Kromě toho ryby (převážně KOI) mají rádi ovoce a zeleninu - pomeranče, hlávkový salát, meloun atd. Na podzim přísun potravy omezte na minimum a krmte lépe krmivem s větším obsahem tuku a pšeničnými klíčky.

 

Připravili jsme také pro vás několik užitečných tipů a rad co dělat a co naopak nedělat:

Tipy pro zdravé ryby ve Vašem jezírku:

V každém případě dělejte:

 • Krmte své ryby 1x až 3x denně, ale není problém ryby krmit i méně např. obden.
 • Filtrujte zahradní jezírko 24 hodin denně.
 • Udržujte čisté dno jezírka.
 • Pravidelně testujte rybniční vodu (pH, amoniak, dusitany atd.), zvláště po přidání čerstvé vody.
 • Dívejte se pozorně na ryby a zda-li nemají na sobě drobné parazity či jiné houby.
 • Používejte odstraňovač chloraminu kdykoli přidáte čerstvou vodou z vodovodu. Většina měst má chloraminy v pitné vodě.
 • Mějte léky a odstraňovač chloraminu po ruce, pro případ nouze.
 • Mějte náhradní nádrž, nebo akvárium pro případ léčby nemocných či zraněných KOI.
 • Pravidelně čistěte filtr. Většina filtrů by měly být čištěna, alespoň 2x do roka, i přestože voda vypadá jasně. Neexistuje žádný filtr, který se nemusí nikdy čistit!
 • Přidávejte pravidelné novou vodu do zahradního jezírka (cca. každé 3-4 týdny).
 • Po přepravě KOI v pytli, nechte pytel i s KOI ve vodě jezírka po dobu min. 30 minut, aby se teplota vody uvnitř pytle vyrovnala před uvolněním KOI.
 • Vždy buďte opatrní při manipulaci s KOI. Odstranění ochranného slizu z těla může vést k houbovým onemocněním, nebo k bakteriální infekci.

V žádném případě nedělejte:

 • Nepřecpávat ryby!
 • Neměnit najednou všechnu vodu v zahradním jezírku. Náhlé změny teploty vody můžou nepříznivě ovlivnit KOI.
 • Nepřeléčit! Používat správné dávkování, nebo raději podléčit, pokud si nejste jisti.
 • Nepřeplňujte zahradní jezírko zbytečně rybami! Pamatujte, že ryby jakmile vyrostou, budou vyžadovat více kyslíku a více prostoru.
 • Udržujte bezpečnou výšku vodní hladiny (min. 20cm od okraje) zahradního jezírka, poněvadž ryby mohou vyskočit, nebo je mohou chytat predátoři.
 • Nepoužívejte žádnou cizí chemii v blízkosti jezírka. Také nepoužívejte rostlinná hnojiva v těsné blízkosti zahradního jezírka.

 

Pokud budete mít nějaký výraznější problém se kterým si nebudete umět poradit, obraťte se na nás a my Vám rádi pomůžeme.

Martin Student, Jezírka-Zahrady s.r.o., Kamenný obchod: Most, Okružní 1064/16, Tel: +420 731 156 600, obchod@jezirka-zahrada.czwww.jezirka-zahrada.cz

Fotogalerie: Poradna pro majitele koupacích jezírek - ryby

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz