Seznam článků

Ideální spuštění jezírka na jaře - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Jakmile je jezírko správně založené a již zaběhlé, nastane od jara do podzimu relativně málo práce s údržbou jezírka a zbude více času na relaxaci. Bylo by zavádějící tvrdit, že vybudování jezírka je jednoduchá věc. Ale potěšení z hotového okrasného jezírka, vyváží vynaloženou námahu. Stejně jako všechny části zahrady potřebuje i jezírko, jeho obyvatelé i jeho bezprostřední okolí pravidelnou údržbu.

Zahradní jezírko po zimním období

Jakmile opadne sníh a přestane mrznout (cca konec února a začátek března), odstraní se elektrický ohřívač a nastává větší péče o jezírko. Kontrolují se břehy jezírka, zda nejsou uvolněné kameny či desky. Přezkouší se funkčnost veškeré techniky potřebné k chodu jezírka, aby byli funkční (filtr, čerpadlo, skimmer, vzduchování, osvětlení, přívody, spínače, …). Filtr je třeba propláchnout a umýt (nejlépe vypustit tuto vodu mimo jezírko, není-li však jiná možnost tak do jezírka a to se postupem času pročistí). Je též vhodný čas pro vyčištění a případnou opravu vodovodního potrubí, kohoutů, pročištění či výměnu filtračního materiálu. Vyčistí se dno a stěny okrasného jezírka od zbytků sedimentů pomocí jezírkového vysavače: Oase Pondovac 4 (jezírkový vysavač). Spuštění filtrace: jarní příprava začíná u chovatelů KOI kaprů nebo jiných okrasných ryb takřka, jakmile roztaje led a teplota se drží permanentně nad 5°C. Není na škodu vyměnit část vody v jezírku cca. 5% (zároveň při čištění filtru) a dále pokračovat s výměnou vody v průběhu celého týdne (z vodovodního řádu či studny) cca 10% z objemu jezírka. Zvýší-li se teplota vody na 8°C -10 °C je také nutné překontrolovat kvalitu vody v jezírku (kontrola pH a ostatních parametrů vody), Adwa AD14 (PH/OR/°C). A případně doplnit správné množství tzv. startovacími bakteriemi. Startovací bakterie doplní odumřelé bakterie a navíc pomůžou v lepší funkci filtru (př. Tripond-startovací bakterie - tripond-filterstarter-startovaci-bakterie-400g), Tripond Filterstarter-startovací bakterie (400g).

Jarní úklid zahradního jezírka

Jarní úklid jezírka: není nutné jezírko čistit každé jaro, jakmile se jezírko příliš naruší, je velká pravděpodobnost, že se jeho zdravá rovnováha celkově obnoví až v létě. Důkladná údržba se doporučuje až 1x za 5 let, jinak je dostačující vyzvednout košíky s přerostlými rostlinami a rozsadit je. Nejdříve se odstraní z vody listí, řasu a uhynulé části rostlin, na to lze použít síťky, podběráky či hrábě, Síťka s teleskopickou tyčí (jemná). Ostříhat dřeviny a hnědé stonky (které se neostříhali před zimou) v okrajích jezírka. Okrasné trávy je potřeba sestříhnout těsně nad nové výhonky (na výšku dlaně), Velda nůžky s kleštěmi (2v1). Jaro je nejen vhodným obdobím pro pořizování nových rostlin, ale můžeme ho využít pro korekci stávajících rostlin. Dlažba a dřevěné plochy u jezírka se očistí od řas. Velkou nepříjemností je, musí-li se na jaře opravovat jezírko poškozené zimou (navíc vzhledem k počasí).  Nejčastější bývají praskliny u betonových nádrží, proto je ideálním řešením jezírko vyložit jezírkovou folií, Fatra aquaplast 805 jezírková folie (1300x1,5mm zelená). Oprava betonu provedená sebepečlivěji by pak později znovu praskla a voda by unikala.

Krmení okrasných ryb zahradních jezírek na jaře

Jakmile teplota stoupne stabilně nad 10-12°C, začínají se krmit ryby malým množstvím potravy s vyšším obsahem bílkovin. Důležitá je kontrola zdravotního stavu ryb. Jarní krmení ryby posiluje po zimním období, ve kterém nebyly vůbec krmeny, http://www.jezirka-zahrada.cz/produkt/al-profi-orange-pro-koi-3kg-6mm-granule.

Pro jakoukoliv radu nás neváhejte kdykoliv kontaktovat: Martin Student – tel.: +420 731 156 600.

Fotogalerie: Ideální spuštění jezírka na jaře

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz