Slouží k přecházení jezírek, potůčků (vodních ploch), ale i představují nový pohled do vodní říše z jiné perspektivy. Či nový prostor k odpočinku a relaxaci. Umožňují pěstování, následnou úpravu vodních rostlin a k výživě ryb.
Můstky:
- zakoupený hotový můstek: nabízí zahradnická či odborně specializovaná centra. Prodávají se v rozmanitých provedeních a velikostech přes vaše vodní plochy. Nevelké dřevěné můstky nejsou složité k montáži. Podstatné je vyrovnat obě strany, aby se předešlo vybočení do stran a bezpečně (stabilně) jej zadělat do země.
- vlastnoručně vyrobený můstek: není to finančně ani manuálně náročná varianta. Můstek je možné udělat bez pilířů do délky 2,4m, u delšího už se doporučuje přidat vzpěru do vody a rozhodně se musí propočítat statika. Každá strana břehu by měla být na stabilním podkladu. Mezi prkny by měli být škvíry, aby při dešti voda protekla a můstek nebyl kluzký. Vhodné dřeviny na můstky: tropická dřeva, dub, modřín,…
- vytesané z jednoho kusu: je dražší, těžší a o to stabilnější varianta. Vytesaný, vyleštěný kamenný můstek je velký architektonický kousek a měl by s ním také korespondovat např. s plotem. Tento můstek, musí mít vydatný podklad (např. pobřežní zeď).
Dřevěná molq: vystupují daleko do jezírka. Molo poskytuje prostor ke slunění a odpočívání. Doporučují se bodové podpěry (20x20cm) z betonu, které se zasypávají po 1m do půdy. Na ty se přidělá konstrukce z dřevěných hranolů (10x10cm), nebo zakoupená hliníková konstrukce. Poté se přišroubují tlustá prkna. Je nutné dbát na škvíry mezi prkny, aby odtékala voda a nedocházelo k tlení mola zespodu.
Nášlapné kameny: tvoří skvostný estetický prvek. Poskytují optické dělení jezírka (potoka) a slouží ke zdolání mělkého pásma za pomoci základu z tvárnic (ve formě písmena U), či komorových cihel usazených do betonu. K zbudování jsou ideální kameny i valouny s plochým povrchem. Kameny lze také nahradit dřevěnými koláči.