Seznam článků

Jaké choroby trápí KOI kapry a okrasné ryby? - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Nejčastější nemoce KOI kaprů a okrasných ryb.

Choroby je dost obsáhlé téma a jen velmi málo chorob lze laicky léčit, ale dá se jim úspěšně předcházet správnou péčí o jezírko. Nejčastěji se choroby objevují na jaře, kdy se ryby probírají z klidového stavu. Nemoci se rozvinou většinou jen u oslabených ryb, proto musíme ryby pravidelně pozorovat, sledujeme především chování ryb, každá změna (např. apatie) je zřetelným varovným signálem. Ryby často trpí řadou nemocí, které rozdělujeme podle původu na virové, bakteriální, plísňové a invazní choroby.

 

Plísně -  jedna z nejběžnějších problémů a většinou napadají oslabené jedince. Objevují se na kůži, ploutvích i žábrách ryb ve formě bílých chomáčků. Léčba může být provozována v jezírku a používáme vhodné prostředky, které jsou účinné (malachitová zeleň, metylénová modř, hypermangan, atd.)

Hnilobný rozpad ploutví – docela častá bakteriální infekce, která pomalu rozkládá ploutve a objevují se zvětšující bělavá místa na tlamce i šupinách. Ve značné míře vše ovlivňuje hygienické podmínky a stresové faktory v jezírku.

Vředovitost – na těle ryb se objevují vředovité skvrny, jako by bylo maso vyžrané. Zvítězit nad ní lze nejsnáze udržováním čistoty v jezírku.

Infekční vodnatelnost  - je vzácné onemocnění, ryba vypadá celá nafouklá a má vystouplé oči. Nemoc propuká u ryb oslabených nesprávnou výživou, špatnými podmínkami v jezírku, transportem, atd. Léčí se pomocí speciálních antibakteriálních prostředků.

 

Plísňové choroby ryb

Mezi nejznámější plísňové choroby patří branchiomykoza (tzv. plísňové onemocnění žáber), které zapříčiňují Branchiomyces sanquinis a Branchiomyces demigrans. Obě tyto plísně se projevují téměř stejně, zaútočí na žaberní systém ryb a následně pak prorůstá do jednotlivých žaberních lístků (které pak v pozdější fázi zcela odpadnou a ryba uhyne).

Příznaky: ryby se jeví, jako kdyby neměly v jezírku kyslík (stálé nouzové dýchání u hladiny, nebo u přítoku kde je největší obsah kyslíku). Tento stav je tak rychlý, že nemusí být ani identifikován. Hůře přijímají krmivo, v akutním případě přestanou zcela jíst a tím pádem za příznaky dušení hynou. Přestanou se i vyvíjet. Tmavé fialovo-modré vybarvení žáber.

Léčba: je možná jen u začínajících příznaků plísně, ale i tak je poměrně složitá. Nemocné ryby koupeme v roztoku chloraminu (B nebo T). Tento postup je poměrně drastický, je-li ryba hodně zasažená, většinou ihned zahyne.

Prevence: dokonale čistá voda v jezírku, hlídat dusíky a kontrola žáber.

 

Jarní viremie (zkr. SVC):

Tzv. infekční virová vodnatost, způsobená virem - Rhabdovirus Carpio. Ideálně se rozmnožuje v teplotách 10-17°C, napadá vnitřní orgány a krevní systém. Ryby s touto nákazou se vyznačují tím, že mají v dutině tělní značný obsah tekutiny (exudátu) a miniaturní krevní výrony na svalovině, žábrách, plynovém měchýři, ale i na kůži. Přidávají se i další bakteriální nemoci, které hlavně napadají již zeslabené ryby (tzv. exoftalmus). Projevy: vypouklé oči, odstáté šupiny (pod nimiž je tekutina). Tato virová nemoc nemá žádné významné příznaky, pouze jen: apatičnost ryb, stranění od hejna, polehávání u dna, sklopené prsní ploutve. Je-li ryba nafouklá, už je na záchranu pozdě, pouze ji vylovte z jezírka. Tento vir se může projevit až po 5-10 letech po nakažení a je přenositelný všemi druhy ryb.

Významná prevence:  teplota vody: pod 10°C a nad 17°C se tyto viry hůře rozmnožují. V celoročně teplých vodách se tyto viry vůbec nevyskytují. V žádném případě nepořizovat ryby, u kterých jsou pochyby, zda nejsou touto nemocí nakaženy. V současnosti se tato nemoc u nás téměř neexistuje, protože jsou kapři proti jarní viremii imunní, ale přesto by mohl vzniknout problém při dovozu ryb, kdy jsou ryby převozem oslabené a náchylnější.

Prevence: namátkové prohlídky chovaných ryb, karanténa importovaných ryb, šetrná manipulace s rybami, dezinfekce krmení před zkrmováním. Dále podávání medikovaných krmiv po dosazení obsádky nebo po opětovném nasazení jezírka, ve kterém proběhlo onemocnění (medikované krmivo se v praxi podává často co nejdříve na jaře).

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kdykoliv kontaktovat a my Vám pomůžeme Váš problém vyřešit – tel. 731156600 M.Student.

Fotogalerie: Jaké choroby trápí KOI kapry a okrasné ryby?

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz