V dnešní době je KOI chován téměř v každé zemi, také je považován za nejpopulárnější živý skvost okrasného zahradního jezírka a proto je často označován jako "živý drahokam". Japonský KOI kapr je jiná odrůda kapra obecného (Cyprinus Cardo). Kapří fosílie byly objeveny v jižní Číně asi před 20 miliony lety. Některé úřady věří, že KOI vznikl v Persii a začal se šířit po celém světě.
KOI, neboli Nishikigoi (z japonštiny - brokátový či květinový kapr) byl poprvé popsán v čínské knize sepsané v západní Chin dynastii (265-316 před nl.). V této době byl popsán jako bílá, červená, černá a modrá ryba. Chov KOI kaprů v Japonsku je zaznamenán v 17.století, v rýži rostoucí oblasti Niigata. Tam se poté začaly chovat v horských oblastech v nových barevných variacích KOI. V Japonsku se odhaduje roční produkce KOI asi 100 milionů kusů. Poslední a nejzajímavější etapou vývoje Nishikigoi je zhruba posledních 100 let, v tomto období vzniklo asi nejvíce nových barevných variant. V předešlých několika letech se tento „živý skvost“ dostal i do České republiky a každoročně získává stále více a více nadšenců.
Životaschopnost KOI je velmi rozličný, ale značně rozdílný od normálního kapra obecného. Normální kapr se dožívá cca. mezi 20-50 lety a u KOI kapra to může být více jak 100 let. Samozřejmě jde o výjimky. V Japonsku uveden za nejstaršího KOI kapr Hanako. Byl to červený kapr Hogoi, dožil se 226 let, míry: 9kg, 77cm a uhynul roku 1977.
Růst kaprů KOI je také velmi různý. Záleží na několika faktorech: jedním z nejdůležitějších – kvalita vody a krmiva. Také je třeba podotknout, že jsou rozdíly v růstu KOI, když se jedná o pohlaví. Obecně je známo, že samice mají vyšší přírůstky než samci. Na rychlosti růstu KOI má také velký podíl teplota vody. V tropických oblastech rostou KOI kapři mnohem rychleji než je tomu v severních zemích. Optimální teplota pro KOI kapry je 23-28oC.