Seznam článků

Celoroční údržba zeleně - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Celoroční údržba je nejdůležitější část péče o vaše zahrady. Bez dobré údržby i sebekrásněji založená zahrada brzy zpustne, trávníky zplstnatí, rozšíří se choroby, škůdci a výsadba přeroste. Pravidelnou údržbou se dosáhne dokonalého vzhledu a správného růstu rostlin. Stejně tak, jak návrh a realizace zahrady musí být pečlivý, tak i stejnou péči je dobré věnovat následné údržbě. Za řádnou péči se vám odvděčí celoroční krásou, která vám pomáhá dobíjet své vnitřní "baterie".

Údržba zeleně by se měla provádět v průběhu celého roku, protože každé roční období vyžaduje určitý druh prací. K celoroční údržbě o pozemek, zahradu či park patří též:

·         sběr náletového odpadu, kosení travních ploch, zametání zpevněných ploch

·         odstraňování přerostlého drnu, vyhrabávání spadaného listí, mechů a pevných odpadů

·         řez tvarovaných živých plotů

·         neudržované pozemky

·         rekultivace travnatých ploch

Vyplatí se svěřit péči o zahradu odborníkům?

Svěží a zdravá zahrada potřebuje pravidelnou péči - sekání trávníku, pletí výsadeb a zalévání. Trávník by se měl sekat 1x týdně a často nastává problém, kam s odpadem. To platí i při pletí výsadeb, průklestu dřevin nebo střihání živého plotu. Tyto starosti za Vás mohou řešit zahradníci.

Pokud svěříte péči o zahradu odborníkům, ať už částečně nebo v plném rozsahu, ušetříte čas i starosti a budete se těšit z dobře udržovaného kousku vlastní přírody.

Nemusíte se učit, co a jak udržovat.

Nemusíte se bát, že něco opomenete.

Nemusíte kontrolovat, jestli neztrácíte svou investici do zeleně kolem domu. Údržba trávníku a sekání trávy

Hustý a svěže zelený trávník od jara až do podzimu zajistí jen pravidelná péče o trávník - sekání trávy, hnojení, optimální závlaha a provzdušnění trávníku, vertikulace trávníku (provzdušňování)

Řez dřevin se netýká pouze ovocných stromů. Pravidelné prořezávání potřebují všechny dřeviny, stromy i keře. Odstraňují se suché větve a prosvětlují koruny stromů. Žádoucího tvaru a hustoty keřů docílíte kvalitním řezem v kombinaci s hnojením. Péče o stromy a keře

·         Výchovný řez

Jde o možnost zásahu do struktury stromu bez výrazného poškození stromu. Odstraňují se nevhodné větve, suché nebo poškozené. (Provádí se na jaro nebo v době plné vegetace).

·         Bezpečnostní řez

Odstranění nebezpečných, suchých nebo nalomených větví hrozících pádem. (Provádí se v průběhu celého roku).

·         Zdravotní řez

Cílem je zabezpečení dlouhodobě vysoké funkčnosti stromu, při zachování co nejlepšího zdravotního stavu, vitality a provozní bezpečnosti. Opakuje se v pravidelných intervalech (cca 8 - 10 let).

Řez napomůže zabezpečení optimálního zdravotního stavu stromu odstraněním (nebo redukcí) větví suchých, špatně se větvících, provozně nebezpečných, a napadených chorobami. (Provádí se v období plné vegetace).

Stříhání a tvarování živých plotů

Živé ploty se využívají jako okrasný prvek k ohraničení pozemku. Neproniknutelnou stěnu nám vytvoří stálozelené listnaté, nebo jehličnaté dřeviny. A právě hustota zavětvení, a tím i kompozice živého plotu, je ovlivněna jeho správným a pravidelným stříháním.

·         základní tvarovací střihy

·         celoroční udržovací střihy

·         pravidelné hnojení

·         poradenství a správná výsadba živých plotů na JEZÍRKA-ZAHRADA s.r.o.

Na živý plot s technikou

Živý plot sluší každé zahradě. Krásu a zdravou svěžest mu ale dodá jen správné a pravidelné stříhání. I s kvalitními ručními nůžkami vystačíte jen na pár metrů. Mozolů vás ušetří až elektrický nebo akumulátorový plotostřih.

Základním nástrojem plotostřihu je nožový list s trojúhelníkovými zuby, kmitající po vodicí liště s ochrannými palci. Mezera mezi palci omezuje tloušťku stříhaných větví, a tím chrání plotostřih před přetížením a „zakousnutím", ochranné palce zase vaše končetiny před kmitajícími ostrými zuby. Konec lišty bývá opatřen krytkou zabraňující najetí nožů na kůl nebo drátěný plot, obvykle skrytý za živým plotem. Vůbec nejlepší ochranu prstům však poskytuje dvouruční držení. Nože totiž běží jen tehdy, když současně svíráme spínače na obou rukojetích. Dražší plotostřihy mají navíc rychlobrzdu, která v okamžiku uvolnění kteréhokoli z obou spínačů zastaví nože ve zlomku sekundy. Značkové plotostřihy jsou vůči rukojetím vyvážené tak, abyste s nimi mohli stříhat živý plot ve svislé, šikmé i vodorovné rovině, u nohou nebo nad hlavou, či v jakékoli pozici, což umožňuje tvarovat okrasné keře velmi kreativně. To si ale raději vyzkoušejte již při vybírání v prodejně.

Podle čeho vybírat plotostřih

Zásadní rozhodnutí padne buď pro elektricky poháněný plotostřih, který je při stejné šíři záběru lehčí než akumulátorový, nebo pro akumulátorový bez věčně překážejícího kabelu. Akumulátorový plotostřih je vždy o něco dražší, navíc se musíte starat o nabíjení baterie. Oba typy bez rozdílu se dodávají s lištami dlouhými od 20 do 70cm. Čím kratší lištu zvolíte, tím snadněji budete s plotostřihem manipulovat, jenže zkrotíte jen úzké a nízké ploty. Pro rodinné zahrádky s živým plotem vysokým do 180cm vyhovují nejlépe plotostřihy s lištou dlouhou 45 až 60 m. Nejsou těžší než 3,5kg, takže s nimi mohou bez obav pracovat jak ženy, tak senioři.

Na vysoké ploty s teleskopickou násadou

Vysoké a starší dřevnaté živé ploty potřebují plotostřihy s lištou až 70cm dlouhou a s roztečí palců až 34mm. Právě tak tlustou větev ještě přestřihnou! Naopak na tvarování keřů vystačíte s lištou dlouhou jen 40cm, takové plotostřihy si obvykle poradí s větvemi do tlouštky 20mm.

Pro stříhání zvlášť vysokých nebo nízkých plotů se vyplatí teleskopický plotostřih. Jeho lištu sklopíte pod různým úhlem kolem kloubu na otočné a teleskopicky výsuvné tyči. I u nejvyšších plotů tak odpadne balancování na štaflích se strojkem, jehož nože kmitají až třitisícekrát za minutu!

Elektrické plotostřihy

Nabízejí se s lištami v délkách 40 až 70cm v ceně od 2 000 do 5 000Kč. Dražší typy mají kalené a diamantem broušené nože, palce jsou vyřezávané laserem tak, aby jemnými vroubky a zdrsněním znemožňovaly prokluz stříhané větve. Výkonnější typy jsou vybaveny kluznou spojkou a rychlobrzdou, která zastaví nožovou lištu během setiny vteřiny při nájezdu na překážku - nejčastěji na silný drát skrytý v plotu. Odlišují se zejména designem krytu motorové skříně, tvarem i seřiditelností rukojetí a nápaditostí dvouručního spínání.

Držet plotostřih v jakékoli poloze umožňují zejména modely s výklopným nebo otočným zadním držadlem, umožňující stříhání v nejrůznějších úhlech, aniž by vyžadovaly akrobatické výkony rukou. Příkon se pohybuje od 300 do 700 W, takže se dají bez problému připojit prodlužovací šňůrou na běžnou zásuvku 230 V.

JAK SPRÁVNĚ STŘÍHAT S PLOTOSTŘIHEM

Stálezelené a jehličnaté ploty stříhejte jednou ročně začátkem podzimu, ploty z opadavých listnáčů 2x ročně v době vegetačního klidu, tedy obvykle koncem března a v říjnu. Šeříky, zlatý déšť a ptačí zob 3x, vrbu až 4x ročně.

Mladé ploty zkracujte o polovinu délky přírůstků, u dorůstajících plotů přidejte proti výšce předchozího střihu asi 10 cm. Při stříhání postupujte pomalými krůčky, vždy buďte poněkud rozkročeni a obloukovitým pohybem táhněte lištu podél stěny odspoda nahoru.

Stříhejte obloukovitým pohybem, u dlouhých plotů začínejte uprostřed. Lišta plotostřihu má být vůči rovině stříhání neustále odkloněna o 15°.

Kabel si přehoďte přes rameno a veďte ho od zásuvky tak, abyste ho měli stále za zády. Starost odpadne s navijákem kabelu na opasek, nebo u plotostřihů AL-KO s ochranou proti přestřižení.

Nestříhejte za šera, při dešti a mrholení. Pracujte zásadně v pracovních rukavicích a v pevné obuvi.

Nakonec lištu i nože otřete suchým hadříkem a prostříkněte je po celé délce mazacím olejem ve spreji.

S kabelem na opasku a se sběračem

Inovace plotostřihů neberou konce. Nová generace plotostřihů Bosch s lištami v délce 40, 50, 60 a 70cm umožňuje připojit k liště plechový sběrač - tzv. kolektor - zabraňující při stříhání vršku plotu propadání ústřižků do jeho nitra, v němž pak cloní světlo mladým výhonkům. Ze širšího plotu je jinak neodstraní ani šikovná ruka. Úklid po práci pak usnadňuje i plachta ze systémového příslušenství, která se ze stříhané strany rozloží podél plotu.

Se sloganem Stříhejte keře a nikoliv kabel! nabízí Bosch i automatický naviják přípojného kabelu, jenž lze připnout na opasek. Kabel napínaný mírný tahem pružiny tak máte pod stálou kontrolou, takže v zápalu práce nemůže dojít k jeho přestřižení. Tato novinka se dá využít i pro jiné elektrické pomocníky na zahradách. Al-Ko zase vybavuje nejnovější generaci plotostřihů „nepřestřihnutelným" přípojným kabelem.

Akumulátorové plotostřihy

Jsou o něco těžší než plotostřihy s kabelem, zato vás zbaví popotahování kabelu po zahradě a obavy před přestřihnutím. Nabíjejí se nejlépe přes noc připojením na nabíječku a s plným nábojem obvykle vystačí nejméně na půlhodinové stříhání, tedy nejméně na deset metrů dlouhý plot standardní výšky.

Letošní generace akumulátorových plotostřihů přešla šmahem na pokročilé Li-Ionové akumulátory, které oproti předchozím NiCd nebo NiMH akumulátorům mají při stejné hmotnosti dvojnásobnou kapacitu. Díky tomu se navzdory prodloužení „výdrže" až na padesát minut nepřetržité práce podařilo snížit jejich hmotnost pod 2,5kg.

Tyto akumulátory netrpí samovybíjením ani tzv. paměťovým efektem, který v zájmu životnosti akumulátoru nedovoloval jeho nabíjení dříve, než došlo k úplnému vybití. Rychlonabití netrvá déle než 3 hodiny, lze zkrátit i na půl hodiny!

Ke stříhání malých a krátkých plotů na předzahrádkách lze použít i levnější akumulátorové nůžky s výměnnou lištou. Na-montováním na teleskopickou tyč s nimi bez štaflí dosáhnete až do výšky tří metrů.

Zahrada bez práce

Stává se vám někdy, že zavřete oči a zasníte se s myšlenkou na zahrádku zcela bez pletí a údržby? Krásná představa, že? Bohužel máme pro vás špatnou zprávu, nic takového neexistuje, tedy pokud si nemůžete platit svého zahradníka. Třebaže je možné naplánovat zahradu tak, aby nevyžadovala téměř žádnou práci, alespoň minimální péče a posekání trávy nutné jsou. Záleží na tom, co na zahradě opravdu chceme a potřebujeme, jestli nás baví stříhat keře, zalévat letničky, rejdit se sekačkou nebo jen relaxovat a zeleň pozorovat z lehátka pod jabloní. Češi jsou národ zahrádkářů, kdo bydlí v městském bytě, má obvykle chalupu nebo chatu. Pro koho je práce na zahradě potěšením, toho naše rady zajímat nebudou. Kdo si však přeje ve volném čase usednout s knížkou nebo se na čerstvém vzduchu věnovat dětem či pejskovi, ten si je jistě rád přečte.

Jak zkrátit čas namáhavého tlačení vrčící kovové potvůrky, občas prudce plivající kaménky směrem k vašim kotníkům a holením? Jde to, ale je třeba o tom přemýšlet už při zakládání zahrady nebo její rekonstrukci. Zásada číslo 1 zní: Co nejjednodušší dráha pro sekání! Trávníková plocha má být volná, a ne rozbitá spoustou keříčků a stromků, tu skupinka trvalek, tam mísa s petúniemi, o kousek dál lavička nebo soška. Dřeviny sázíme do několika hustších skupinek, nejlépe přiléhajících k plotu či ke zdi, aby stínily větvemi zem pod sebou a nedovolily růst plevelům. Cestičku z dlaždic zapustíme do země tak, aby o ni rotující nože neškrtaly a dala se plynule přejíždět. Nevytváříme různé kouty, kam se musí jen obtížně najet a pak couvat. Jak omezit dlouhé hodiny strávené s ohnutými zády a bolavými koleny? Opět platí - přehodnoťte, co na zahradě nezbytně nepotřebujete a čeho se v žádném případě vzdávat nechcete. Opravdu musíte mít záhon s bramborami a mrkví? Kolik ušetříte vlastnoručně vypěstovanou zeleninou? Stojí vám za to? Pokud máte dítě s mnoha alergiemi, tak určitě ano, ale pokud jen zkoušíte získat levnější potraviny, zvažte, jestli není cennější váš odpočinkový čas.

Zásada číslo 2 je: Co nejjednodušší výsadba zeleniny a květin, zrušte přebytečné záhonky, skalku, lemy kolem cestiček, květinové kruhy kolem ovocných stromů. Když si přejete květiny, pak opět v několika hustších skupinách, které se plynulým obloukem objedou sekačkou a mezi sebe mnoho vetřelců nepustí. Zvlášť pracné jsou skalky, pokud na zahradě nemáte přírodní kus skály, pak vám údržba zabere opravdu hodně času.

Vsaďte na okrasné keře! Většina květin totiž péči nutně potřebuje, zatímco nenáročný keř stačí jednou za rok ostříhat a rozkvete bez okopávání a zalévání. Vyberte si dobrý kompaktní kultivar, který je hustý a vytváří hezký tvar sám, bez stříhání.

TRÁVNÍK NA SVAHU?

Na prudkých svazích nezakládejte trávníky, ale vysaďte plazivé pokryvné rostliny, které není třeba sekat ani stříhat, a přitom vytvoří hustý zelený koberec.

Využijte okrasné trávy. Vysoké kvetoucí trsy trav vypadají efektně a přitom také práce moc nedají. Je možné sesadit několik druhů okrasných trav, doplnit je trsy vhodných trvalek a efekt je skvělý. Doporučit lze rod Miscanthus, který je téměř nezničitelný, na místa se sušší půdou na slunečném úpalu se osvědčil ovsíř vždyzelený (Helictotrichon sempervirens), na místa vlhčí třeba bambusy a mnoho dalších. Nejefektnější trávou, ale nikoliv bezpracnou je jihoamerická pampová tráva (Cortaderia selloana) s obřími květenstvími nápadného vzhledu. Trávy lze i kombinovat  mezi sebou nebo s nenáročnými trvalkami (Aster, Gaillardia, Perrovskia, Hylotelephium).

DOMÁCÍ NEZKLAMOU

Lepší jsou bujně rostoucí kopretiny, vrbiny, kolotočník nebo lupiny, které porostou samy a každý rok pokvetou, než se trápit s exotickými zvláštnostmi, zchoulostivělými v holandském skleníku a  koupenými v zahrádkářské samoobsluze.

Nepokoušejte se pěstovat rostliny, které jsou pro vaši zahradu nevhodné, nevyhovuje jim klima, vlhkost vzduchu i půdy, raději vzdejte marný boj a vysaďte rostliny, které jsou v České republice domácí nebo léty osvědčené a daří se jim dobře. To platí především pro chalupáře. Trs silné odolné trvalky, vysazený na vhodném místě, stačí na jaře trochu přihnojit, na podzim ostříhat a během léta obkroužit sekačkou a vytrhnout pár plevelů, které se přece jen vmáčkly dovnitř. Nezničitelné jsou třeba trvalky rodu třapatka, hvězdnice, kokarda, denivka, mochyně, hluchavka a další a další.

Musíte mít na zahradě soustavu kůlen, boudiček, altánků, skleníčků a pařenišť? Uvnitř obvykle bývá spousta nepotřebných starých a rozbitých věcí, drobné stavbičky se musí aspoň trochu udržovat a navíc bývají často ošklivé. Očistný táboráček vás zbaví prkének a zlomených násad, kontejnery na tříděný odpad pojmou plasty a rozbité skleněné tabulky a zbytkům vysloužilé zahrádkářské techniky dejte poslední sbohem ve sběrném dvoře.

Zjednodušujte a zjednodušujte. V jednoduchosti je krása a v dnešním uspěchaném a náročném životním stylu chybí čas na relaxaci. Sedněte si na zahradu, užívejte si klid a vychutnejte si, co všechno dělat nemusíte.

BYLINKY PO RUCE

Bylinky mějte na jednom místě co nejblíž domu, naštěstí většina z nich jsou odolné rostliny, které není třeba příliš ošetřovat.

PROMĚNLIVÁ KOMPOZICE

Sesaďte skupinu různých druhů, které pokvetou postupně, od jara do léta, a pak třeba vytvoří hezké plody. Velkého efektu dosáhnete s popínavými dřevinami, které pěkně kvetou.

Tvarované stromy

Koule, kostky, válce, kužely či kvádry, ale i ploché zástěny nebo zelené deštníky – i tak můžou vypadat stromy.Na první dojem není obtížné podlehnout názoru, že přísně tvarované stromy nejsou přirozené a působí jaksi nepatřičně. Do různých obrazců tvarované stromy mají však taktéž své poslání i pevné místo pro použití v zahradní architektuře, dovedou totiž snadno navodit atmosféru velmi moderní zahradní úpravy, která často ve spojení s moderní stavbou působí velmi atraktivně. Navíc se často používají v situacích, kde by tradičně pěstované stromy bylo možno použít jenom stěží, nebo dokonce vůbec.

Zelené stěny

Nejlepším příkladem toho jsou stromy zapěstované do plochých zelených stěn. Tyto zelené stěny jsou totiž mimořádné nenáročné na volný prostor a to jak v horizontální, tak i ve vertikální rovině. Pravidelné stříhání nedovoluje stromu rozvinout se do tradičních rozměrů, přitom zů­stávají i takto zapěstovanému stromu všechny jeho cenné vlastnosti, pro které mu patří důležité místo v zahradní tvorbě. Zelené stěny z tvarovaných stromů jsou v první řadě optickou clonou, která dovede vyčlenit soukromý prostor, ale fungují výborně i jako prachový filtr. Tvarované živé stěny připomínají živý plot, který je ovšem pomocí kmenů vysunutý do prostoru, aby dosáhl rychleji vyšších rozměrů.

Živý slunečník

V zahradách se stále větší oblibě těší i stromy, které jsou zapěstované do plochých tvarů v horizontální rovině. Jsou to takzvané deštníkovité tvary, které nacházejí nejlepší uplatnění na malých zahradách, v zahradách atriových domů či na malých dvorech. Využívají je zejména lidé, kteří pochopili, jak obrovský rozdíl je mezi stínem slunečníku a živého listnatého stromu. Do deštníků tvarované stromy opět umožňují komfortní využití výborných vlastností listnatých stromů v situacích, kde by volně rostoucí strom neměl šanci uspět. Úspěšně tak lze pěstovat zejména javor babyku, habr, moruši, platan a lípu.

 Obzvláště lípa je pro tento účel velmi oblíbená, protože její tvarování je poměrně snadné a její růst je dost rychlý na to, aby se relativně brzo dosáhlo požadovaného efektu, ale dosti pomalý na to, aby nebylo nutné ji příliš často stříhat. Navíc její kouzelná sladká vůně ještě v době květu byť jen nakrátko zvyšuje její přitažlivost.  

DOBRÁ RADA

Tvar stromů udržujte pravidelným řezem, 2–3x za rok. První řez provádějte začátkem jarního období, druhý asi v polovině června (podle místních klimatických podmínek). V případě velmi bujného růstu letorostů se může provádět ještě třetí etapa tvarování na začátku září. Pravidelným tvarováním je strom více „motivován“ k růstu nových letorostů, proto nezapomínejte na pravidelný přísun živin.

Trávník ve správných mezích

Možná to také znáte: Do záhonu s kytkami a keři se ustavičně dere tráva z okolního trávníku a vám nezbývá než s ní vést nekonečný a vyčerpávající boj. Copak s tím nejde nic udělat?! Chcete-li mít trávník opravdu perfektní, nestačí, že je hustý, svěží a řádně posekán. K dokonalosti mu většinou chybí jedno – přesně definované okraje! U pevných překážek, jako jsou dlážděné cesty s obrubníkem, to není problém, ale horší je to tam, kde se tráva může neomezeně rozšiřovat – tedy hlavně do záhonů. Velká část trav v travních směsích je takzvaně výběžkatých. To znamená, že se pomocí podzemních výběžků (rhizomů) rozšiřují do svého okolí. Tato vlastnost je skvělá, protože trávník se tak neustále zahušťuje a doplňuje v místech, kde byl z nějakého důvodu zničen. Co ale dělat, když leze i tam, kde ho nechceme?

Pevná překážka

Prorůstající tráva není nic nového pod sluncem – zahradníci s ní zápasí již po celá staletí. Jedinou možností je postavit jí do cesty takovou překážku, kterou prostě nepřekoná. A zde se fantazii meze nikdy nekladly: do okrajů záhonů se zapouštějí cihly, prkna, nejrůznější obrubníky, kameny, tvarovky z pálené hlíny, dřevěné půlkuláče, vlnitý plech nebo laminát i mnoho jiných pomůcek. Tato řešení možná splňují do jisté míry svůj účel, ale některá nevypadají dobře.

Jiné možnosti

V zásadě máte dva způsoby, jak situaci řešit: buď si koupíte některý z výrobků, který se tváří, že byl pro daný účel přímo vynalezen, nebo se uchýlíte k náročnějším metodám. Mezi výrobky, které si můžete koupit, se řadí především plastové vlnité lemy a dřevěné palisádky z půlkuláčů spojených drátem do pásů. Po pravdě řečeno, ani jeden z nich nestojí za mnoho. Plast je příliš měkký a náchylný k mechanickému poškození, nehledě na to, že vlnitý a různě křivě směřující okraj je všechno jen ne krásný. Připomíná trochu na koso zastrčený pás z vlnitého laminátu, který s oblibou používají čeští kutilové nejen kolem kompostů a zeleninových záhonků, ale i okolo vysloveně okrasných záhonů s růžemi a květinami.

 Dřevěný pás z půlkuláčů je o něco hezčí. Docela dobře slouží v případě, že má na ploché straně fólii, která brání prorůstání trávy (což většinou nemá). Musíte však počítat s tím, že měkké dřevo v zemi dlouho nevydrží. Při zapouštění do země hlavně dbejte na to, aby okraj tvořil pěkné a ladné křivky. Neměl by moc vykukovat nad povrch půdy

DŮLEŽITÉ ZÁSADY

Bariéra musí být z materiálu, který je pro oddenky dlouhodobě neprůchodný. S tím souvisí i hloubka zapuštění – za minimum lze považovat 15cm 

Nemá-li bariéra působit jako překážka při sečení trávy, je nutno ji zapustit do země tak, aby vystupovala nejvýš 1–2cm nad povrch půdy 

Materiál bariéry má být odolný proti mechanickému poškození (při rytí, sečení apod.) 

Nezbytná je i odolnost proti povětrnostním vlivům (mráz, horko, UV záření) 

Konstrukce musí v půdě dobře držet, nesmí měnit tvar a nesmí se z ní uvolňovat do půdy jakékoliv škodliviny 

Bariéra by měla být buď nenápadná, nebo naopak kvalitně řemeslně zpracovaná jako součást zahradní architektury

Opravdová řešení

Mezi ta řešení, o nichž se dá říci, že opravdu fungují, lze zařadit především dvě technologie: zděné kameno-betonové bariéry a kovové pásy. Obě metody jsou dávno prověřeny. Hodí se zejména pro ty majitele zahrad, kteří chtějí mít trávník a záhon spolehlivě oddělen na dlouhá léta a nechtějí to každý rok řešit znovu.

USNADNĚTE SI PRÁCI!

Pokud je to možné, snažte se všechny plochy v zahradě držet v jedné rovině! Velmi si tím usnadníte údržbu. Zvýšené okraje záhonů jsou nepraktické, protože sekačka se nedostane nad okraj trávníku a neposeká jej. Povrch půdy by měl být asi o 5 cm níž než trávník: rozdíl vyrovná mulčovací kůra. Při realizaci se sice rozprostře necelých 10cm, ale během krátké doby se slehne na potřebných 5. Vyhněte se lemování záhonů betonovými či dřevěnými palisádami: lístky trávy, které rostou ve škvírách, nevysekáte ani strunovým vyžínačem a musíte na ně vzít nůžky. Představte si, že tak upravujete třeba 100m!

Chcete-li pomoci s Vaší zahradou neváhejte nás kontaktovat a na veškeré dotazy Vám rádi odpovíme.

Martin Student

Jezírka-Zahrady s.r.o.

e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

e-mail: martinstudent@email.cz

Fotogalerie: Celoroční údržba zeleně

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz