Obecně je známo, že život okrasných ryb a speciálně KOI kaprů je nejideálnější v teplých podmínkách. Pokud je možnost toto rybím miláčkům dopřát uvidíte, že se vám to v dobrém oplatí. V první řadě můžete krmit po celý rok, což se projeví na růstu ryb a dále potom odpadají problémy s jarními viry (se kterými mají chovatelé velké potíže a mnohokrát dochází k úhynu ryb).
Ideální varianta je pokud si můžete dovolit vybudovat zimní zahradu či skleník s nádrží zakopanou v zemi. Vhodná hloubka pro jezírko v zimovišti: 1,5 - 2 metry. Samozřejmě využijeme energii ze země, tedy v zimě hřeje a v létě chladí. Doporučuje se izolovat stěny jezírka v zimní odchovně, protože např. v zimě nám teplo ze země prostupuje do vody, kterou ohřívá a v létě naopak.. .
Je několik způsobů stavby odchovny například:
- klasická zimní zahrada
- zimní odchovna v garáži
- stavba skleníku z polykarbonátových desek a jiné..
Při stavbě jezírka (zimní odchovny) používáme stejnou technologii jako při stavbě jezírka na zahradě, např.
- biologicko-mechanickou filtraci
- čerpadlo
- ÚV zářič
- vzduchovací zařízení a další příslušenství..
Ideální teplota vody pro zimní odchovnu je cca. od 18 o C. Pokud existuje možnost dostat teplotu vody na 20-22oC stupňů přitápěním, jelikož při této teplotě funguje nejlépe imunitní systém ryb. Samozřejmě je dobré topit v samotné zimní zahradě či skleníku a důležité je dodržet teplotu v místnosti, aby byla vyšší než teplota vody. Protože by došlo ke zvýšení vlhkosti a tudíž by se vám okna, nebo stěny v zimní odchovně rosily. Mnohokrát je nutné v takovéto odchovně používat automatický bazénový odvlhčovač. Další důležitou radou pro takovéto zimoviště, abyste rybám přes den zajistili světlo (zejména u odchoven v garážích či suterénech).
Kdy stěhovat ryby do zimoviště:
V den kdy se rozhodnete stěhovat Vaše ryby do zimoviště je důležité srovnat teploty ve venkovní i vnitřní nádrži. Nejvhodnější teplota pro transport je zhruba 15 o C. Pokud nemáte ideální teplotní podmínky pro přesun ryb, poslouží Vám k tomu nádrž cca. 200 l k vyrovnání teplot. Do této nádrže nalijeme vodu ze zahradního jezírka a postupně přiléváme vodu ze zimoviště, dokud nesnížíme teplotu vody v zimovišti jako je ve venkovním jezírku. Tato fáze může trvat i několik desítek minut či hodin. Je dobré použít do takovéto pomocné nádrže přenosné vzduchovací zařízení.
Krmení ryb v zimovišti je obdobné jako v zahradním jezírku.
Pokud máme teplotu kolem 20 o C krmí se 2x až 3x denně v menších dávkách (krmivem s nižším obsahem tuku).
Pokud je teplota vody v zimovišti 15 o C a méně, krmí se 1x denně a je potřeba pozorovat zdravotní stav ryb.
Na závěr je nutno podotknout, že stejně jak je tomu v zahradním jezírku je nutné i v zimovišti sledovat hydrochemické hodnoty vody a zajistit, aby byly ideální…