Seznam článků

Biologicko-mechanické filtry - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Biologicko-mechanický filtr je často používaným technickým prvkem při stavbě zahradního jezírka. Ve zdravém fungujícím jezírku je málokdy nutný, ale je-li v něm příliš mnoho ryb, je filtr vždy nutný. Protože vzhledem k jeho velikosti, jen málokdy docílíme takového stupně biologického samočištění, jako je tomu u přírodních rybníků. Tento biologicko-mechanický filtr je vždy poháněn čerpadlem, které zajišťuje dopravu vody ze zahradního jezírka přes jednotlivé filtrační komory zpět do jezírka. V komorách filtru jsou různé druhy filtračních médií, které jsou odlišných tvarů a materiálů např.: kartáče, různé druhy pěn (bioflox), Japonské filtrační rohože, plovoucí filtrační prvky (kaldnes), plastové špony, zeolit, aktivní uhlí, lávové kameny a mnoho dalšího (např. Tripond Center Vortex C-115, …). V těchto komorách se usazují prospěšné bakterie, které vodu čistí. Jde o to, aby tato filtrační média zbavovala vodu hrubých nečistot, ale také aby vodu zbavila hnijící organické hmoty z rybích výkalů.

Tyto biologicko-mechanické filtry fungují tak, že mění škodlivé dusitany za užitečné dusičnany a zároveň vodu zbavují zelené vláknité řasy i jiných nečistot. Filtry jsou často vyrobeny, tak aby vodu zbavily nejenže mechanických, ale i biologických nečistot. Aby byly bakterie ve filtru co nejúčinnější, je zapotřebí několika týdnů, během kterých musí být filtr nepřetržitě v provozu. Často používáme pro rychlejší naběhnutí filtru tzv. startovací bakterie (viz. Startovací bakterie Tripond 5 l, ….), které jsou schopny v kratším čase lépe naběhnout celý systém. Dále je dobré používat v kombinaci s filtrem ultrafialové lampy viz. předcházející článek.

Náš e-shop nabízí velké množství filtrů, pro případné informace a dotazy o těchto produktech nás kdykoliv kontaktujte: Martin Student, mobil: 731151600, email: martinstudent@email.cz.

Př.

Tripond Center Vortex C-115 (35-100m3)

Technická data:

Velikost filtru

193 x 193 x 100cm

Maximální průtok

18.000 litrů/hod.

Princip filtrace

mechanicko - biologická

Pro koupací jezírka bez ryb

100.000 litrů

Pro jezírko s malým počtem ryb

65.000 litrů

Pro jezírko s Koi kapry

35.000 litrů

Čerpadlové zapojení

Ano

Gravitační zapojení

Ano

Mechanická filtrace

Vortex (odstředivka) 115cm

Biologická filtrace

4 komory

Způsob čištění

odkalování - 5 ventilů 63/75mm

Přívod/výtok

KG potrubí 160mm,běžné odpadní

Víko

dělené

Filtrace Center-Vortex pro zahradní jezírka patří k nejpoužívanějším, které instalujeme, protože jsou bezesporu nejlepší na trhu.

Hlavní výhody:

Osvědčená konstrukce filtru, používaná už dlouhá léta.

Veliká odstředivka dokonale odloučí hrubé i jemné nečistoty.

Pětikomorové provedení.

Každá komora je vyspádovaná a má svůj velký odkalovací ventil.

Snadné čištění.

Filtrace je dostatečně velká, proto se i při velkém zatížení neucpává a nedojde k přetečení.

Vstup i výstup jsou na jedné straně - usnadňuje to připojení a obsluhu.

Filtr lze zapojit čerpadlově i gravitačně.

Připojuje se na běžné potrubí.

Dodávka je kompletní-už se nic dokupovat nemusí.

Už na první pohled je vidět, že filtry pro zahradní jezírka od firmy Tripond s označením Center Vortex C-20 až C-115 nejsou žádné hračky. Konkurenční výrobky mají nepoměrně menší velikost, i když uvádějí stejný filtrační výkon, praxe však brzy ukáže, kde je pravda.Ve skutečnosti je na jezírkovém filtru nejdůležitější biologická filtrační plocha pro usídlení filtračních bakterií.Čím větší je objem filtračních náplní tím je lepší voda v zahradním jezírku.Tato přímá úměrnost se nedá ničím nahradit ani ošidit.V malých jezírkových filtrech dochází k neustálému ucpávání filtračních medií , jezírkový filtr přeteče nebo je už neprůchodný a tím pádem nefunguje,musí se vyčistit a to ubližuje filtračním bakteriím.Vás pochopitelně asi nebude bavit pořád dokola čistit jezírkový filtr, místo klidných chvil strávených u zahradního jezírka.Proto u filtru pro zahradní jezírko platí ,že nikdy není dost velký.

Velmi důležitá ve filtraci na jezírko je také tzv.mechanická část - ta má za úkol zbavit vodu všech hrubších nečistot před vstupem do biologické části jezírkového filtru.V těchto filtrech toto zajišťuje vortexová komora, je to jednoduše odstředivka, ve které vysedimentují všechny těžší částice, protože vstup do komory je níže než přepad do další komory. Nepostradatelné v kvalitních filtrech pro zahradní jezírka je také odkalování každé komory samostatně a navíc tyto filtry pro jezírka mají komory s vyspádovanými dny a proto se odkalují bezezbytku.Ve filtrech pro jezírka s rovným dnem tohoto výsledku nemůžete docílit.
O filtrech pro zahradní jezírka, C-20 až C-115 lze bez nadsázky prohlásit, že jsou profesionální, každý z nich je zkoušen na vodotěsnost a má výrobní číslo. Filtr Tripond pro zahradní jezírka je vyroben ze silného laminátu, má pět komor a každá samostatný odkalovací 63mm ventil.

Součástí dodávky jsou rošty pod filtrační materiály a náplně do všech komor.

- komora-vortex komora kartáče

- komora japonské rohože

- komora biobloky

- komora aquarock

Fotogalerie: Biologicko-mechanické filtry

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz