Seznam článků

Poradna pro majitele koupacích jezírek 1.díl - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Vzhledem ke stále vzrůstající oblibě jezírek, jsme pro Vás připravili nejčastější otázky včetně odpovědí, se kterými se v naší praxi setkáváme.

Je potřeba stavební povolení pro stavbu jezírka?

Stavební zákon termín jezírko přímo nezmiňuje a panuje v tomto směru určitá nejistota. Může se stát, že jednotlivé stavební úřady posuzují totožná jezírka rozdílně. Doporučujeme se informovat na příslušném stavebním úřadě. Velká část jezírek větších jezírek přesahuje plochu 15 m2 a postavit jej bez jakékoliv formy legalizace je trochu riskantní.

 

Jak ideálně připravit jezírko na jaře?

Opadne-li sníh a přestane mrznout, nastává větší péče o jezírko. Zkontrolují se břehy jezírka, zda nejsou uvolněné kameny. Přezkouší se funkčnost veškeré techniky potřebné k chodu jezírka (filtr, čerpadlo, skimmer, vzduchování, osvětlení, aj). Je čas pro vyčištění či opravu vodovodního potrubí, kohoutů, pročištění či výměnu filtračního materiálu. Vyčistí se dno, stěny jezírka od sedimentů pomocí jezírkového vysavače. Při teplotě nad 5°C důležité zkontrolovat vodu: pH, obsah kyslíku, uhličitanovou tvrdost. Vyčistit filtr (řádně propláchnout), umýt veškeré potrubí a nejlépe vypustit tuto vodu mimo jezírko. Zapojit UV lampu, čerpadlo a vzduchovací zařízení. Ideální je vyměnit část vody v jezírku cca. 5% (toto množství se již vyměnilo při vypuštění-čištění filtru) a dále pokračovat s výměnou vody v průběhu celého týdne cca. 10% z objemu jezírka. Při 8°C teploty vody je nutné doplnit startovací bakterie (podpoří funkci filtru).

 

Je nutný jarní úklid jezírka každoročně a jak postupovat?

Není nutné jezírko čistit každé jaro. Jakmile se jezírko příliš naruší, je velká pravděpodobnost, že se jeho rovnováha obnoví až v létě. Důkladná údržba se doporučuje až 1x za 5let. Nejdříve se odstraní z vody listí, řasu a uhynulé části rostlin síťkou, podběrákem či hráběmi. Ostříhat dřeviny a hnědé stonky v okrajích jezírka. Okrasné trávy je potřeba sestříhnout těsně nad nové výhonky (na výšku dlaně). Jaro je nejen vhodným obdobím pro pořizování nových rostlin, ale pro korekci stávajících rostlin.

 

Pokud máte v jezírku ryby, kdy začít s jejich krmením?

Je-li teplota stabilně nad 10-12°C začínají se krmit ryby malým množstvím potravy s vyšším obsahem bílkovin. Důležitá je kontrola zdravotního stavu ryb. Jarní krmení ryby posiluje po zimním období, ve kterém nebyly vůbec krmeny. Vždy je třeba sledovat teplotu vody, která je velmi důležitá a ovlivňuje spotřebu potravy. Protože na jaře teplota vody roste, můžete začít s krmením 1x denně. Nejlepší teplota pro krmení ryb je však 22-25oC. Toto období je ideální pro růst svaloviny ryb. U plovoucích druhů krmiv je možno sledovat za jak dlouho byla potrava spotřebována. V žádném případě ryby nepřekrmujte! Krmte ryby tak, aby krmivo bylo spotřebováno nejpozději do 5 minut. Překrmování vede ke znečištění vody a ryby mají zdravotní potíže. Obecně mnohem lepší je krmit v létě málo a častěji. Ryby také mají rádi plankton, sekané krevety, sušené vodní vši a jiné vodní živočichy.

 

Jaké jsou ideální naměřené hodnoty vody v jezírku?

Kvalita vody v jezírku hraje velkou roli pro život ve vodě a těsně kolem ní. Existuje měkká a tvrdá, kyselá a zásaditá. Voda může obsahovat škodlivé, ale i užitečné rostliny i zvířata. To, že máte křišťálově čistou vodu ve Vašem jezírku, ještě neznamená, že je voda dobrá pro obyvatele jezírka. Pro kvalitu vody v jezírku je velmi důležitý obsah kyslíku a minerálů. To lze zkontrolovat měřiči, které se dají pořídit ve specializovaných obchodech. Tvrdost vody ovlivňuje mnohokrát obsah minerálních solí. Celková tvrdost vody (GH) je dána většinou solemi draslíku a hořčíku. Rozlišují se různé tvrdosti vody: 4 - 8 stupňů dH = měkká voda, 8 - 17 stupňů dH = středně tvrdá voda, 18 - 30 stupňů dH = tvrdá voda. Většinou se nejlépe cítí ryby a rostliny žijící v jezírku ve středně tvrdé vodě. Dalším testem tvrdosti vody je měření tvrdosti uhličitanů (KH). Doporučená hodnota KH = mezi 3 - 10 stupňů KH. Další měřenou hodnotou je pH, jedná se o stupeň kyselosti. Neutrální hodnota = pH 7. Při hodnotě od 0 - 6,9 (voda kyselá). Při hodnotě od 7,1 - 14 (voda zásaditá). Je-li hodnota pH příliš vysoká, nebo nízká je to vždy škodlivé pro živočichy v jezírku. Rybám se daří vždy v ideálních podmínkách a to při pH 6,5 - 8,5. Tyto hodnoty mohou kolísat vždy při změně počasí, nebo po vydatném dešti.

 

Voda v jezírku zapáchá?

Ve Vašem jezírku je špatná biologická rovnováha a zkusit posílit prokysličení vody vzduchováním a pro rychlejší řešení proveďte částečnou výměnu vody v jezírku, cca. 10% z objemu jezírka týdně.

 

Existuje nějaký trik na zelenou vodu?

První teplé sluneční dny začnou pomalu prohřívat vodu v jezírku. Začne také bujet život v jezírku a je možné, že během několika teplejších dnů voda zezelená. Je vhodné jezírku trochu pomoct. Podzimní vítr zavál do jezírka nečistoty (prach, listí, větvičky, trus, peří), které během zimy podléhaly rozkladu a doplňovaly vodu o živiny. A právě ty jsou spolu s rostoucí teplotou a sluncem impulsem k růstu řas, jelikož rostou rychleji a dříve než rostliny, které se dostávají do vegetační fáze koncem dubna. Když teplota v jezírku stoupne nad 6 °C, může se začít s jarním úklidem. Překontrolovat okraje jezírka a odstranit odumřelé rostliny, nebo jejich části. Pokud je voda tmavší, nebo nazelenalé barvy, je to důsledkem větším zatížením živinami. Pro vyčištění vody a dosažení opětovné průzračnosti pomůžou přípravky se schopností navazovat nečistoty a nepřímo působí proti růstu řas. Jezírkovým vysavačem se odstraní ze dna všechny nečistoty.

 

Jezírko je plné řas?

Problém který je asi nejčastějším dotazem týkající se zahradního jezírka a důvodem výskytu řasy může být mnoho. Malá hloubka jezírka (rychleji prohřívá, řasy rostou více) – použít produkt na zamezení tvorby řas a následně pak vysavač. Velké množství ryb a přílišné krmení způsobuje ve vodě přebytek živin - snížit množství ryb, méně krmiva a použít výrobek na čištění jezírka. Jezírko je mělké (voda se může rychleji ohřát, čímž se řasy mohou více rozmnožit) -  použít výrobek na čištění vody proti řasám. Dále co nejvíce prokysličovat vodu vzduchovacím zařízením. Slabě zvolená UV lampa, která velmi pomáhá proti růstů řas - je potřeba použít výkonnější a také pravidelně každý rok měnit UV žárovku. Listí nebo rostlinné zbytky v jezírku – vysát jezírkovým vysavačem.

 

Co dělat když je voda neprůhledná a zkalená zelená voda?

S tímto problémem se setkáváme také velmi často, je to důsledkem nedostatečné filtrace v jezírku. Při velkém množství ryb a s tím související přebytečné množství krmiva - odlovit ryby, či snížit krmnou dávku. Nebo použít výkonnější filtraci. Plovoucí řasa v jezírku – je nutné použít vhodný filtr s přihlédnutím k velikosti a zarybnění jezírka. Jezírko je pokryto plovoucím materiálem – odlovit hrubé nečistoty síťkou a použít dostatečně výkonnou filtraci. 

 

Jak postupovat při ubývání vody v jezírku?

Začne-li ubývat voda v jezírku, nemusí to nutně znamenat poškození folie. Tento problém mít více variant. Přírodní odpar zapříčiněn např. vodopádem, potůčkem, fontánou, či velmi teplým počasím kdy dochází k odpařování vody v jezírku. V tomto případě se pouze doplní voda v jezírku. Dalším problémem může být, že na jezírku chybí kapilární zámek a kolem jezírka jsou bujně rostoucí rostliny (natáhly kořeny do jezírka a odebírají vodu). Je důležité vytvořit kapilární zámek (vytvořit hráz mezi vodou a zahradním rostlinstvem). A pak ta nejpravděpodobnější možnost, že zahradní jezírko má protrženou folii.  V tomto případě je potřeba najít otvor a zalepit. 

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kdykoliv kontaktovat a my Vám pomůžeme Váš problém s jezírkem vyřešit.

 

Fotogalerie: Poradna pro majitele koupacích jezírek 1.díl

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz