Seznam článků

Okrasné jezírko na Vaší zahrádce - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Toužíte po krásném jezírku, které bude okouzlujícím doplňkem Vaši zahrádky?

Chtěli byste si zpříjemnit své chvíle odpočinku pohledem na vlastní jezírko, ve kterém spokojeně plavou okrasné ryby různých druhů a barev?

Vybudovat takové jezírko, může být snem pro většinu z nás. Za tou velkou krásou, na kterou se nemůžeme vynadívat, stojí pečlivě provedená realizace s technologickými postupy, které se nevyplatí obcházet.

Jak ideálně postupovat?

Poloha jezírka

Důležitým 1. krokem realizace je výběr vhodného místa. Při hledání vhodného prostoru pro okrasné jezírko je třeba brát v úvahu řadu aspektů, které by mohly negativně působit na život v jezírku a péče o biologickou rovnováhu v jezírku by tak mohla být mnohem náročnější.

Dále je nutné zamyslet se nad hloubkou jezírka a jeho členitostí. Hloubku jezírka je třeba dobře promyslet. Pokud bychom chtěli mít v jezírku okrasné ryby, mělo by být jezírko hluboké alespoň 150cm.  Ryby potřebují ke svému spokojenému životu dostatek prostoru a prostředí, ve kterém stráví celý svůj život, by pro ně mělo být příjemné v každém ročním období.

V létě je voda u dna jezírka chladnější, a proto zde ryby hledají stinné místo, zejména pokud jsou letní teploty trvale vysoké a teplota vody v jezírku je vyšší než obvykle. V období přezimování se uchylují ke dnu, kde v mrazivém období  hibernují a přečkávají zimu. Při plánování velikosti a hloubky jezírka, bychom proto již měli být rozhodnuti, zda v jezírku budou okrasné ryby či nikoliv.

Členitost jezírka má také svá úskalí. Mělké zóny by neměly být příliš široké, aby se voda v jezírku zbytečně nepřehřívala a nedocházelo tak ke vzniku živné půdy pro růst nežádoucích řas, voda pak rychleji zezelená a pohled na takové jezírko není radostný. Udržet ideální biologickou rovnováhu v takovém jezírku je časově i finančně mnohem náročnější.

 

Technologie jezírka

Bez vhodně zvolené technologie to nejde!!! Řada zákazníků spoléhá na vodní rostliny, o kterých se říká, že dokážou čistit vodu. Netrvá to dlouho a přicházejí problémy s vodou, které nakonec nejde vyřešit jinak, než dodatečným nákupem technologie. A přichází další problémy s uložením technologie, jak nejlépe umístit technické zázemí k již vybudovanému jezírku! Těmto peripetiím můžeme jednoduše předejít, pokud budeme s technologií a technickým zázemím počítat již při plánování realizace. Technické místnosti, filtryčerpadlaUV lampy a další technologie, k tomu několik metrů potrubí hadicspodní gula a skimmer, to vše by mělo být pro každé jezírko samozřejmostí.  Chcete-li radost z jezírka užívat plnými doušky, vybírejte technologii, která odpovídá velikosti jezírka. Na trhu je k dostání celá řada produktů různých výrobců. K dostání jsou také kompletní technologické sety, které mohou být cenově výhodnějším, ale nezcela vhodným řešením pro každé jezírko. Při výběru jezírkových čerpadel, filtrů, UV lamp a dalších produktů je proto vždy lepší poradit se s odborníkem. Předejte tak zbytečným starostem s nedostatečnou technologií a vyhnout se tak výdajům navíc za jezírkovou chemii při boji za čistou vodu v jezírku. Technologii jsme správně zvolili a teď je třeba ji vhodně umístit.  Každá zahrada nabízí jiné možnosti, každý má jiné představy, ale věřte, že vhodné řešení lze nalézt vždy.

Pokud si, i vedle té nejkrásnější vodní plochy, postavíme jezírkový filtr, nebo čerpadlo, nemůže být řeč o okouzlujícím pohledu. Různé možnosti zapojení filtrace, nabízejí řadu možností jak technologii uložit, aby nebyla vidět, ale byla dobře přístupná. Gravitační zapojení představuje možnost uložení technologie do úrovně vodní hladiny, snadno jí lze tak schovat pod dřevěnou terasu nebo okrasné molo. Čerpadlové zapojení filtrace má také své výhody a lze jej použít například v případě, kdy musí být filtrace umístěna ve větší vzdálenosti od jezírka. Vždy je nutné nezapomenout na snadný přístup k filtraci, abychom mohli kdykoliv během roku pečovat o správný chod celého systému.

 

Fóliování jezírka

Jedním ze zásadních kroků realizace je vyfóliování jezírka, tedy položení fólie na dno jezírka.  Pokládáni fólie u zahradních jezírek je mnohem náročnější než pokládání fólie u bazénů a koupacích jezírek. Vysoká náročnost spočívá zejména v nepravidelných tvarech jezírka, které jsou vytyčeny přesně podle přání zákazníka. Různé tvary, různé velikosti, různé možnosti, jezírko vypadá pokaždé úplně jinak, ale vždy musí být perfektně vyfóliováno.  Na trhu jsou opět k dostání různé druhy fólií, které jsou vyráběny z různých materiálů a existuje tak velký výběr pro zvolení té správné varianty. My pokládáme a svařujeme jednu z nejkvalitnějších fólií na trhu Aquaplast 805 1,5 mm v barvě antracit.

Před samotným položením fólie je nutné položit potrubí a hadice, kterými je vedena voda z jezírka do filtrace a zpět. Dále je nutné upravit celý povrch pro budoucí jezírko. Jako ochrana fólie před protržením nebo mechanickým poškozením, je pod fólii nejprve položena geotextílie. Nevznikají hrubé třecí plochy mezi fólií a jakýmkoliv jiným podložím. Svaření fólie je krokem nejvíce náročným a vyžaduje odborné kvalifikační dovednosti. Položená fólie musí být dokonale svařená, aby nedocházelo k úniku vody a měla by přesně kopírovat tvar jezírka. Pokládání a svařování fólie by tedy mělo být provedeno pečlivě tak, aby nevznikaly nežádoucí záhyby, v nichž se pak snadno hromadí a usazují nečistoty. Fóliováni a zapojení technologie vyžadují odborné znalosti a dovednosti, protože jedině správně vyfóliované jezírko s vhodně naddimenzovanou technologií bude ideálně fungovat!            

 

Úprava okolí

Okolí jezírka pak můžeme libovolně upravit tak, aby pohled na zahradu působil uceleným dojmem. Jezírko se může stát dominantou Vaší zahrady, ale sladit ho s celou zahradou je posledním krokem, díky kterému se jezírko stane neodmyslitelnou součástí zbytku zahrady.  Na konečnou úpravu okolí jezírka lze použít kameny různých tvarů a velikostí, dalším častým doplňkem jsou různé typy kačírku (drobné kamínky různé hrubosti a v různém barevném provedení). Na březích jezírka můžeme vysázet vodní rostliny, kterých je také nepřeberné množství. Fantazii se zde meze opravdu nekladou, ale i v tomto okamžiku existují lepší nebo ještě lepší řešení, o kterých se s námi můžete přijít poradit. Vždy se vyplatí, vyslechnout si názor odborníka, který je podložen mnohaletými zkušenostmi z praxe.

 

Realizace snu

Různé tvary, různé styly, různé velikosti, různé možnosti! Ano vše je možné zrealizovat. Vždy je lepší vyhledat odborníka a o celém postupu realizace se alespoň poradit.  Před prvním výkopem je dobré mít jasnou představu o celé realizaci a jejím postupu.  Jezírko je možné vybudovat svépomocí, a využít služeb odborníků pouze na technologicky náročnější kroky. Naše služby zahrnují jak kompletní realizaci jezírka na klíč, tak jen realizaci dílčích kroků, které výstavba jezírka zahrnuje jako např. fóliování, dodávku technologie, výměnu technologie… atd. 

Zákazníkům vždy doporučujeme:
- celou stavbu si dobře promyslet
- konzultovat své plány s odborníky 
- co se týče rozpočtu: nejnižší cenová nabídka, nemusí zaručit plnou funkčnost vodní plochy, špatně postavené jezírko nebo nevhodně zvolená technologie může zákazníkům do budoucna přidělat starosti a především výdaje navíc.

 

Vaše vysněné jezírko totiž musí být plně funkční a vyžadovaná péče o něj by měla být minimální s minimálními náklady. Jedině tak si budete moci bezstarostně vychutnávat vytoužené chvíle odpočinku.

Těšíme se na Vás! Jezírka-Zahrady s.r.o., www. jezirka-zahrada.cz

Fotogalerie: Okrasné jezírko na Vaší zahrádce

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12 hod., Ne: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz