Seznam článků

Příprava na zimní sezónu jezírka. - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Ideální posezónní údržba jezírka, která je velmi důležitá. Každým rokem se setkáváme s tím, že zákazníci dělají zbytečné chyby, kterými buď poničí technologii, jezírkovou fólii či dokonce zahubí okrasné ryby.

Zazimování – chemie

Zazimovací prostředek Home Pond Winter Pond během zimních měsíců odebírá a váže živiny potřebné pro růst řas v zahradním jezírku. Tím dokáže omezit a zmírnit jejich výskyt po zimním období. Aplikuje se rovnoměrným rozhozením po celé vodní ploše jezírka cca. 1 den před odstavením technologie.

Zazimování jezírka - krmení 

Pokud začíná klesat teplota vody pod 12°C doporučujeme začít krmit KOI kapry krmivem s vysokým obsahem vlákniny, určenými pro nižší teploty vody zahradního jezírka Wheat Germ. Pokud teplota vody klesne stabilně pod 8°C doporučujeme přestat krmit úplně, protože při těchto teplotách nejsou ryby schopné přijímat potravu vzhledem k uzavírání trávicího ústrojí. Doporučujeme krmivo doplnit o probiotika a vitamíny, které lze snadno na krmivo nastříkat.

Pokud máte v blízkosti Vašeho zahradního jezírka velké listnaté stromy, doporučujeme po dobu padajícího listí zakrytí hladiny okrasného jezírka ochranou krycí sítí určenou pro tyto účely. Případně je důležité se snažit vylovit síťkou co nejvíce listí, plave-li na hladině. Pokud dojde k potopení na dno, můžeme si pomoci přípravkem s aktivním kyslíkem, který vynese listí opětovně na hladinu, odkud jej vylovíme. Nejvhodnější je vysát dno jezírka od bahna a jiných usazenin pomocí jezírkového vysavače např. Oase PondoVac a odstranit zbytky rostlin.

Zazimování jezírka - rostliny

Vodní rostliny jako např. domácí „voďanka žabí květ“ musí ve vodě zůstat, aby se mohla dále rozmnožovat. Většina ostatních plovoucích rostlin (vodní hyacint, babelka nebo tropické druhy kapradiny vodní) by měly být vyndány, aby se do jezírka nezanesla nadbytečná biomasa (zahnívajícími rostlinami). Stonky rostlin rostoucích na březích a v bažinách by měly být sestříhány jezírkovými nůžkami. Lze je sestříhat v délce 10cm nad hladinu, v zimě plní určitý druh rostlin „funkce komínu“, zajišťující odvádění bahenních plynů. Zbytky uhnívajících rostlin vylovit jezírkovou síťkou, nebo vysát vysavačem. Jezírko můžete také alespoň zčásti vypustit, vyčistit a vodu znovu doplnit. 

Zazimování jezírka – čerpadla, filtrace, UV lamp

Zpravidla by měla být čerpadla a jiná mrazu citlivá technika odstavena, demontována a uskladněna při začínajících mrazech (vypustit vodu ze všech vývodů, přívodů). Čerpadlo by mělo být pečlivě vyčištěno zevnitř, zvenčí ideálně čističem technologie Oase AquaActiv PumpClean a mrazuvzdorně (v nádobě naplněné vodou) uskladněno. Těsnění tak zůstanou vlhká a případné zbytky nečistot nemohou zatvrdnout. Filtraci je nutno vyčistit, „proprat“ filtrační média, komory vyčistit od nánosů řas a bahna, vypláchnout a vypustit. UV lampu odmontovat ze systému, také vyčistit a uschovat do prostoru kde nemrzne.

Zazimování jezírka - proti ledu

Při nízkých teplotách může nastat problém s ledem, pokud je okrasné jezírko zakryto delší dobu, doporučujeme na vytvoření otvoru v ledu použít ohřívač do jezírka, plovák se vzduchováním nebo „klasické“ vzduchování.

U malých jezírek s menší hloubkou doporučujeme Oase IceFree Thermo 200, nebo IceFree Thermo 330 s termostatem. Topná tělíska na rozdíl od vzduchování vodu nevíří, ale přímo jí ohřívají.  Nedojde tak k vychlazení vody v jezírku, pod kterou ryby obtížně zimují, a jejich bezpečné přezimování je tak mnohem pravděpodobnější. I zde jsou obvykle topítka užitečnější, než vodu vířící zařízení – vzduchování. Další varianta ohřívač Oase IceFree 4 Seasons je čerpadlo s plovákem, které lze během období mrazů používat jako rozmrazovač u min. hloubky 80cm).

Vzduchování pomocí vzduchovacího kompresoru a vzduchovacích kamenů např. celé sety od Oase AquaOxy 250/500/1000/2000/4800 nebo samostatné kompresory, které si doplní o vhodně zvolený vzduchovací kámen. Rozbíjí permanentně proudem vody a bublin led, víří se na hladině voda a tím se zabraňuje tvorbě ledové krusty. Vzduchovací kámen musí být ponořen ve vodě do mělké zóny (cca. 20cm pod hladinou). Při tomto procesu je nutno kontrolovat hadičky od vzduchování (aby hadičky nesevřel led, tak, že by vzduch nemohl procházet). Vždy je důležité dbát na to, aby vzduchovací kameny, či samotné čerpadlo nevířilo vodu u dna jezírka, kde ryby zimují.

Rozbíjení ledu pro účely provzdušňování, se v žádném případě nedoporučuje! Vznikajícími akustickými vlnami by mohlo dojít ke zranění ryb a úhynu ryb. Přitom se zvyšuje náhlým „stresem“ spotřeba kyslíku. Dále pak může dojít k proražení fólie (sekerou, nebo úlomkem ledu).

Všechny zmiňované produkty označené v článku máme v nabídce našeho E-shopu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat tel. +420 725923654, email: obchod@jezirka-zahrada.cz.

Fotogalerie: Příprava na zimní sezónu jezírka.

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12:00 hod


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Nevolat klienti PPL parceshopu!!
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

PPL parcelshop:
mobil: +420 704 173 006