Seznam článků

Zazimování zahradního jezírka - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Zazimování je neodomyslitenou součástí péče o biotopy a zahradní jezírka. 

Zazimování jezírka - krmení

Pokud klesne teplota na 12°C doporučujeme pomalu přestávat krmit, nebo pouze dodávat rybám potravu ve velmi malém množstvím s vysokým obsahem vlákniny, určených pro nižší teploty vody zahradního jezírka. Při teplotě vody klesne stabilně pod 8°C, doporučujeme přestat krmit úplně, protože při těchto teplotách nejsou ryby schopné přijímat potravu vzhledem k uzavírání trávicího ústrojí.

Dalším důležitým krokem je prevence proti napadanému listí. Pokud máte v blízkosti Vašeho zahradního jezírka velké listnaté stromy, doporučujeme po dobu padajícího listí zakrytí hladiny okrasného jezírka ochranou sítí určenou pro tyto účely.

Zazimování jezírka - rostliny

Vodní rostliny jako např. domácí „voďanka žabí květ“ musí ve vodě zůstat, aby se mohla dále rozmnožovat. Většina ostatních plovoucích rostlin (vodní hyacint, babelka nebo tropické druhy kapradiny vodní) by měly být vyndány, aby se do jezírka nezanesla nadbytečná biomasa (zahnívajícími rostlinami). Stonky rostlin rostoucích na březích a v bažinách by měly být sestříhány, ale až na jaře. V zimě plní určitý druh „funkce komínu“ dutý rákos, zajišťující odvádění bahenních plynů. Vylovit síťkou zbytky rostlin, nebo jezírko alespoň zčásti vypustit, vyčistit a vodu znovu doplnit. 

Zazimování jezírka - čerpadla

Zpravidla by měla být čerpadla a jiná mrazucitlivá technika odstavena, demontována a uskladněna při začínajících mrazech (vypustit vodu ze všech vývodů, přívodů). Čerpadlo by mělo být pečlivě vyčištěno zevnitř, zvenčí a mrazuvzdorně (v nádobě naplněné vodou) uskladněno. Těsnění tak zůstanou vlhká a případné zbytky nečistot nemohou zatvrdnout.

Zazimování jezírka - proti ledu

Při nízkých teplotách může nastat problém s ledem, pokud je okrasné jezírko zakryto delší dobu, doporučujeme vzduchování pomocí vzduchovacích kamenů a kompresoru. Rozbíjí permanentně proudem vody a bublin led, víří se na hladině voda a tím se zabraňuje tvorbě ledové krusty. Je nutné podotknout že pokud budete vzduchovat do jezírka přes zimní období, mějte na paměti že vzduchovací kámen musí být ponořen ve vodě do mělké zony (cca 30-50cm pod hladinou). Při tomto procesu je nutno kontrolovat hadičky od vzduchování (aby hadičky nesevřel led, tak, že by vzduch nemohl procházet). Nebezpečné plyny (Metan), který se vytváří z rozkládající se vegetace, zbytků krmiva a výkalů se nahromadí pod hladinou, a jelikož nemůže unikat do ovzduší, pohltí voda a stává se  pro ryby jedovatou. Na vytvoření otvoru v ledu je nutné použít např. rozmrazovač, nebo topné těleso, či plovák proti zamrznutí. Rozbíjení ledu pro účely provzdušňování, se v žádném případě nedoporučuje! Vznikajícími akustickými vlnami by mohlo dojít ke zranění ryb a úhynu ryb. Přitom se zvyšuje náhlým „stresem“ spotřeba kyslíku. Dále pak může dojít ke proražení folie (sekerou nebo úlomkem ledu).

V případě jakýchkoliv dotazů a informací nás kdykoliv kontaktujte:

Martin Student : +420731156600.

 

Naše firma nabízí odborné zazimování jezírka. 

Připravíme Vaše jezírko na zimní období a provedeme všechny nezbytné úkony k tomu spojené.

Pro objednání našich služeb nás kontaktujte na výše uvedený kontakt. 

Fotogalerie: Zazimování zahradního jezírka

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12:00 hod


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz