Seznam článků

Jak správně zazimovat jezírko aby na jaře vypadalo krásně. - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Jak správně zazimovat jezírko aby na jaře vypadalo krásně.

První a velmi důležitý krok je správné vyčištění dna jezírka a odstranění řas které by se mohli v zimě pod ledem množit. Pokud je voda ještě dostatečně teplá je dobré použít přípravek na odstranění řas, Super pond nebo Kyslíkový čističJakmile se teplota vody dostane pod 10°C tyto nebo podobné přípravky na bakteriální bázi již neúčinkují. Poté je nutné vysát ze dna bahno a spadané listy jezírkovým vysavačem,nejlépe Oase PondoVac 5, nebo se snažit sebrat co nejvíce nečistot síťkou. Tím se ve značné míře omezí vznik jedovatých plynů pod ledem. Voda pak vydrží i po odpojení technologie déle čistá.

Pokud máte v jezírku okrasné ryby je dobré přejít na krmivo pro chladnou vodu např. Wheat Germ, tímto krmivem lze krmit do cca 8°C teploty vody, pokud je voda chladnější ryby přestáváme krmit úplně, protože při těchto teplotách nejsou ryby schopné přijímat potravu vzhledem k uzavírání trávicího ústrojí. Doporučujeme krmivo doplnit o probiotika a vitamíny, které lze snadno na krmivo nastříkat. Vyjímku tvoří jeseteři, těm můžeme v průběhu zimy občas nějaké krmivo dopřát.

Rostliny v jezírku potřebují také trochu péče. Podle jejich druhu je nutné je buď vyndat a uložit na nějaké teplejší místo, jako garáž, sklep nebo je posunout, pokud to jde, do větší hloubky, aby netrpěli zimou. Ostatní rostliny se mohou ostříhat, hlavně ty uhnívající části, které by mohli padat na dno a tam se rozkládat. Lze je sestříhat v délce 10cm nad hladinu, v zimě plní určitý druh rostlin „funkce komínu“, zajišťující odvádění bahenních plynů.

Odpojení technologie můžeme udělat s příchodem prvních mrazíků. Než to ale uděláme je dobré použít přípravek na zazimování který pomůže jezírku přečkat zimu v lepší kondici. Výsledkem působení přípravků Winter Pond a Bacti ZR je čisté zahradní jezírko a rybníček bez sinic a zákalu. Dochází k rozkladu organických usazenin na dně i ve vodním sloupci. Výsledkem použití je odstranění hnědé vody, odstranění kalné vody. Udrží během zimy jezírko nebo rybníček čistý. Výrobek obsahuje vysoce mobilní přírodní bakterie s pozitivní chemotaxou. Bakterie umí rozpoznat typ chemického odpadu a plavat k němu, protože se tímto odpadem živí, a tím udržují čistou vodu. Při působení výrobku dochází k výraznému snížení fosforu a chlorofylu A v zahradním jezírku a rybníčku. Dochází k likvidaci řas a sinic tím, že bakterie spotřebují látky podporující růst řas a sinic. Jezírko a rybníček jsou bez fosfátů. Dochází k odstranění hnědé vody, zakalené vody a celkového zakalení ve vodním sloupci. Zvyšuje se obsah kyslíku a odstraňují sinice. 

Samotné odpojení technologie uděláme den po použití tohoto přípravku. Zpravidla by měla být čerpadla a jiná mrazu citlivá technika odstavena, demontována a uskladněna při začínajících mrazech (vypustit vodu ze všech vývodů, přívodů). Čerpadlo by mělo být pečlivě vyčištěno zevnitř, zvenčí ideálně čističem technologie Oase AquaActiv PumpClean a mrazuvzdorně (v nádobě naplněné vodou) uskladněno. UV lampa odpojená, vyčištěná křemíková trubice, vyměněná zářivka...tím si rovnou připravíme lampu na jaro, na spuštění. Ve filtru vyčistíme všechna filtrační média, jako kartáče, pěnovky, biokuličky. Stačí jen propláchnout proudem vody z hadice a nechat okapat, nepoužíváme vapku abychom pěnovky nepotrhali silným proudem vody. Tím prodloužíme jejich životnost. Vše uskladníme na místě kde nemrzne(sklep, garáž).

Poslední krok při zazimování jezírka je zabezpečit aby se v případě mrazu nezavřela vodní hladina. Je důležité zajistit aby mohli z jezírka odcházet jedovaté plyny. Doporučujeme použití ohřívače vody IceFree Thermo 200 nebo IceFree Thermo 330, ten má termostat který při mrazu sepne a ohřeje vodu tak, aby se hladina nezavřela. Další možností je použití vzduchovače, tady se ale musí mít na paměti, že vzduchovací kámen nesmí být na dně aby se rybám nemíchala voda na dně kde zimují. Kámen by měl být položen cca 20cm pod hladinou.

Rozbíjení ledu pro účely provzdušňování, se v žádném případě nedoporučuje! Vznikajícími akustickými vlnami by mohlo dojít ke zranění ryb a úhynu ryb. Přitom se zvyšuje náhlým „stresem“ spotřeba kyslíku. Dále pak může dojít k proražení fólie (sekerou, nebo úlomkem ledu).

Všechny zmiňované produkty označené v článku máme v nabídce našeho E-shopu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat tel. +420 725923654, email: obchod@jezirka-zahrada.cz.


Fotogalerie: Jak správně zazimovat jezírko aby na jaře vypadalo krásně.

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So: 8-12:00 hod


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz