/* RECAPTCHA v2*/ /* RECAPTCHA v2 - end of */

Kategorie e-shopu

RYCHLÁ
OBJEDNÁVKA

+420 725 923 654

Aktuální informace - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Sezóna se pomalu blíží.

Jak ideálně spustit jezírko na jaře?

Jakmile opadne sníh a přestane mrznout (cca. v průběhu března) se odstraní elektrický ohřívač a nastává větší péče o jezírko. Kontrolují se břehy jezírka, zda nejsou uvolněné kameny. Vyčistí se dno a stěny okrasného jezírka od nečistot, zbytků sedimentů, napadaného listí, zbytků rostlin, odumřelých řas za pomoci jezírkovým vysavačem, či síťkou. Jarní příprava začíná u chovatelů KOI kaprů nebo jiných okrasných ryb takřka, jakmile roztaje led a teplota se drží permanentně nad 5°C. Neexistuje žádné univerzální datum kdy se má filtrace spouštět, jen je nutné sledovat počasí vzhledem k silnějším mrazíkům, aby se technologie případně vypnula a tím předejít škodám. Přezkouší se funkčnost veškeré technologie potřebné k chodu jezírka, aby byli funkční (filtr, čerpadlo, vzduchování, osvětlení, přívody, spínače, atd.). Filtr je třeba propláchnout a umýt (nejlépe vypustit tuto vodu mimo jezírko, není-li však jiná možnost tak do jezírka a to se postupem času pročistí). Je též vhodný čas pro vyčištění a případnou opravu vodovodního potrubí, kohoutů, pročištění či výměnu filtračního materiálu. Pro rychlejší zlepšení a úpravu vody v jezírku je spuštění zásadní. Po spuštění systému se vyčistí dnová gula a hladinový sběrač-skimmer. Častěji se kontroluje jezírko, zda vše funguje a neklesá hladina. Není na škodu vyměnit část vody v jezírku cca. 5% (zároveň při čištění filtru) a dále pokračovat s výměnou vody v průběhu celého týdne (z vodovodního řádu či studny) cca. 10% z objemu jezírka. Nutno každé jaro doplnit správné množství tzv. startovacími bakteriemi. Dle velikosti jezírka se doplní odumřelé startovací bakterie, které napomáhají lepší funkci filtru. Po aplikaci bakterií vypneme na 2-3 hod. čerpadlo a 3-5 dní UV lampu. Dále doporučujeme vyčistit UV lampu respektive křemíkové sklo a vyměnit zářivku v UV lampě, životnost zářivek je cca 1 rok. Při delším používání se snižuje účinnost UV záření. Pokud čerpadlo přezimovalo na sucho v garáži, doporučujeme ho nejprve namočit do vody, a po chvíli zkusit na krátko pustit na volno. Funkčnost čerpadla vyzkoušíme např. pomocí šroubováku, jestli se rotor volně otáčí. Pokud by totiž v čerpadle zbyly po zimě přischlé kusy bláta a řas, mohlo by se poškodit po rozběhu. Pokud bylo čerpadlo ponecháno v jezírku je nutno zkontrolovat a vyčistit sací koš, rotor, stator.

Jarní úklid jezírka

Není nutné důkladně čistit jezírko každé jaro, jakmile se jezírko příliš naruší, je velká pravděpodobnost, že se jeho zdravá rovnováha celkově obnoví až v létě. Důkladná údržba se doporučuje až 1x za 5 let, jinak je dostačující vyzvednout košíky s přerostlými rostlinami a rozsadit je. Nejdříve se odstraní z vody listí, řasu a uhynulé části rostlin, na to lze použít síťky, podběráky či hrábě. Dno se může vyčistit vysavačem, ale razantnější obměna vody se doporučuje až při teplejším počasí. Ostříhat nůžkami dřeviny a hnědé stonky (které se neostříhali před zimou) v okrajích jezírka. Okrasné trávy je potřeba sestříhnout těsně nad nové výhonky (na výšku dlaně). Jaro je nejen vhodným obdobím pro pořizování nových rostlin, ale můžeme ho využít pro korekci stávajících rostlin. Dlažba a dřevěné plochy u jezírka se očistí od řas.

Vše potřebné k ideálnímu jarnímu spuštění naleznete na našem e-shopu: http://www.jezirka-zahrada.cz/kategorie/pece-o-vodu

Je-li jezírko správně založené a již zaběhlé, nastane od jara do podzimu relativně málo práce s údržbou jezírka a zbude více času na relaxaci. Bylo by zavádějící tvrdit, že vybudování jezírka je jednoduchá věc. Ale potěšení z hotového okrasného jezírka, vyváží vynaloženou námahu. Stejně jako všechny části zahrady potřebuje i jezírko, jeho obyvatelé i jeho bezprostřední okolí pravidelnou údržbu.

Nedoporučujeme: jezírka pravidelně vypouštět, vapkovat či jinak drhnout fólii! 

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
So:8-12:00 hod.


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz