Kategorie e-shopu

RYCHLÁ
OBJEDNÁVKA

+420 725 923 654

Aktuální informace - Jezírka-Zahrady s.r.o.

Ideální zazimování jezírka.

Zazimování-příprava jezírka na zimu je neodmyslitelnou součástí péče o zahradní a koupací jezírka. 

Zazimování jezírka - krmení

Pokud začne klesat teplota vody na 12°C doporučujeme dodávat rybám potravu (Wheat Germ krmivo) s vysokým obsahem vlákniny, určených pro nižší teploty vody a v menším množství. Při teplotě vody klesne stabilně pod 10°C, doporučujeme přestat krmit úplně, protože při těchto teplotách nejsou ryby schopné přijímat potravu vzhledem k uzavírání trávicího ústrojí. A krmivo už začíná být pro ryby nebezpečné, nezpracované krmivo může ryby případně i zabít.

Dále doporučujeme při teplotách nad 10°C odstranit z jezírka co nejvíce vláknitých řas z jezírka, kterým se bohužel daří i pod ledem a v mrazech. Na řasu doporučujeme např. Home Pond Super pond, nebo Samuraj.

Dalším důležitým krokem je prevence proti napadanému listí. Pokud máte v blízkosti Vašeho zahradního jezírka listnaté stromy či keře, doporučujeme po dobu padajícího listí zakrytí hladiny okrasného jezírka ochranou krycí sítí určenou pro tyto účely. Doporučujeme odstranit co nejvíce nečistot ze dna např. jezírkovou síťkou nebo vysát jezírkovým vysavačem dno jezírka.

Zazimování jezírka - rostliny

Vodní rostliny musí ve vodě zůstat, aby se mohly dále rozmnožovat. Většina ostatních plovoucích rostlin (vodní hyacint, nebo tropické druhy kapradiny vodní) by měly být vyndány, aby se do jezírka nezanesla nadbytečná biomasa (zahnívajícími rostlinami). Stonky rostlin rostoucích v pobřežních zónách a v bažinách by měly být sestříhány až na jaře. V zimě plní určitý druh „funkce komínu“, zajišťující odvádění bahenních plynů. Ostříhejte jezírkovými nůžkami odumřelé a uhnívající listy a vylovte síťkou zbytky rostlin, nebo vysajte jezírkovým vysavačem.  

Zazimování jezírka – technologie

Týden před vypnutím technologie doporučujeme dát do jezírka zazimovací bakterie pro zimní ošetření jezírka, rozkládají zbytky organického znečištění, snižují koncentraci amoniaku či sirovodíku, udržují stálou hladinu kyslíku. Nebo zazimovací přípravek který odebírá látky potřebné pro růst a rozvoj jednobuněčných (zelená voda) i vláknitých řas. A jezírko je pak na jaře v lepší kondici a je s ním méně práce. 

Nutné je vyčistit filtr, odstranit z filtračních materiálů nečistoty - řasy, bláto (Nikdy v pračce a vapkou!! Dochází pak k poničení hlavně pěnovek/bioakvacitu), dostačující je vyčistit tekoucí vodu z hadice. Filtrační materiály nechat proschnout (hlavně pěnovky) a uskladnit v suchu. UV lampu vyčistit hlavně křemíkovou trubici a uskladnit také v suchu a při stabilní teplotě bez mrazu. Zpravidla by měla být čerpadla a jiná mrazucitlivá technika odstavena, demontována a uskladněna při začínajících mrazech (vypustit vodu ze všech vývodů, přívodů). Čerpadlo by mělo být pečlivě vyčištěno zevnitř, zvenčí a mrazuvzdorně (v nádobě naplněné vodou) uskladněno nebo se nechá v jezírku.

Zazimování jezírka - proti ledu

Při nízkých teplotách pod 0°C může nastat problém s ledem, pokud je okrasné jezírko zakryto delší dobu doporučujeme vzduchování pomocí vzduchovacího kompresoru a kamenů v případě chovu jeseterů. Pouze se kameny nedávají na dno, ale zůstanou v pobřežní zóně.  Při tomto provozu je nutno kontrolovat hadičky od vzduchování (aby hadičky nesevřel led, tak, že by vzduch nemohl procházet). Nebezpečné plyny (Metan), který se vytváří z rozkládající se vegetace, zbytků krmiva a výkalů se nahromadí pod hladinou, a jelikož nemůže unikat do ovzduší, pohltí voda a stává se  pro ryby jedovatou. Na vytvoření otvoru v ledu je nutné použít např. jezírkový ohřívač s termostatem nebo bez termostatu, případně plovák proti zamrznutí se vzduchováním. Rozbíjení ledu pro účely provzdušňování, se v žádném případě nedoporučujeme! Vznikajícími akustickými vlnami by mohlo dojít ke zranění ryb a úhynu ryb. Přitom se zvyšuje náhlým „stresem“ spotřeba kyslíku. Dále pak může dojít ke proražení fólie (sekerou nebo úlomkem ledu).

V případě jakýchkoliv dotazů a informací nás kdykoliv kontaktujte: tel. 725923654.

Naše firma Jezírka-Zahrady sro nabízí odborné zazimování jezírka. Připravíme Vaše jezírko na zimní období a provedeme všechny nezbytné úkony k tomu spojené. Pro objednání našich služeb nás kontaktujte na výše uvedený kontakt. 

Jezírka-Zahrady s.r.o.
Adresa prodejny (e-shop)
a korespondenční adresa:
Skyřická 104, Most 434 01


Sídlo firmy
M. Alše 2245/16, Most 434 01
IČ: 28751213, DIČ: CZ-28751213
Soud: Krajský soud v Ústí nad Labem
Spisová značka: C 30863
Společnost s ručením omezeným
Pracovní doba: Po-Pá: 8-17:00 hod
SO-NE: ZAVŘENO


Majitel společnosti / realizace:
Martin Student
mobil: +420 731 156 600
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz

Asistentky/prodejna/e-shop objednávky:
Michaela Tunklová/Jana Škorníková
mobil: +420 725 923 654
e-mail: obchod@jezirka-zahrada.cz